Kelkit vadisinin flora ve vejetasyonu üzerinde bir araştırma
A Research on the flora and vegetation of Kelkit valley
  1. Tez No: 34051
  2. Yazar: FERGAN KARAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Ill KELKİT VADİSİNİN FLORA VE VEJETASYONU ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Bu çalışmada, 1990- 1993 yıllan arasında Kelkit Vadisi'nin flora ve vejetasyonu araştırılmış- tır.Araştırma alanı coğrafik olarak İç Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz, bitki coğrafyası bakımından ise Avrupa-Sibirya ve İran-Turan floristik bölgeleri arasında bir geçit teşkil etmek- tedir.Diğer taraftan araştırma, alanı Akdeniz enklavlannın en geniş yayılış gösterdiği bir alan olması gibi nedenlerle oldukça ilginç flora ve vejetasyona sahiptir Kelkit Vadisinden araştırma süresince 105 familyaya ait 519 cins ve 1316 tür ve türaltı takson tesbit edilmiştir. Bunların 952 tür, 247 alttür 117 ise varyete'dir. Bu taksonlardan 378 tanesi A6 karesi için yeni kayıt olup-bunlardan Trakya'dan bilinen Jurinea tnacrocalathia' nın Anadolu'da da bvhmduğa,Epilobium alpestre' nm ise Türkiye 'de varlığı kesinleşmiştir.Tespit edilen bu taksonlarm %14.75'i İran-Turan,%12.69'u Avrupa-Sibirya ve %U.40'ı Akdeniz floristik bölgelerine aittir. Araştırma alanında endemik taksonlarm sayısı 132 olup endemizm oranı % 10.03* dür. Araştırma alanının vejetasyonu Braun-Blanquet (1932) metoduna göre araştırılarak sınıflandı rılmış ve farklı vejetasyon tiplerine ait 17 bitki birliği ile iki alt birlik tespit edilmiştir.Bu bitki birlikleri ve ait oldukları vejetasyon tipleri aşağıda verilmiştir: A- Maki Vejetasyonuna Ait Birlikler 1. Quercus coccifera - Philtyrea latif otta Birliği 2. Arbutus andrachne - Cotinus coggyria Birliği. 3. Fontanesia philliraeoides subsp.philliraeoides-Paliurus spina-christi Birliği Karaer Nova B- Orman Vejetasyonuna Ait Birlikler 4. Pinus brutia- Quercus infectoria subsp. infectoria Birliği a- Cistus creticus-Astragalus sanguinolentus alt birliği Karaer Nova b- Styrax officinalis-Chamaecytisus supinus alt birliği Karaer Nova 5. Cedrus libani-Quercus petrea subsp. iberica Birliği Karaer Nova 6. Pinus nigra subsp pallasiana-Astragalus aucheri Birliği Karaer Nova 7. Pinus sylvestris-Juniperus communis subsp. a//?/#t
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE FLORA AND VEGETATION OF KELKİT VALLEY ABSTRACT In this study the flora and the vegetation of Kelkit Valley were investigated between 1990- 1993. The research area is a transitional area along the boundries of Central Anatolia, Middle and East Black Sea regions. From the phytogeographical point of view it is situated between Euro-Siberian and Irano-Turanian floristic regions. In addition to this study area has quite interesting properties because of Mediterranean enclaves are very widespread. During the research 519 genera and 1316 species and subspecies belonging to 105 famili es have been determined, from the Kelkit Valley. Of these taxa 952 are species, 247 are sub species and 117 are varieties. 378 taxa are new records for A6 square and it has been exactly determined that Jurinea macrocalathia which has only been known from Thrace occurs on Anatolia too and Epilobium alpestre occurs on Türkiye.The rates of taxa which are included in the certain phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanians 14.75 %, Euro-Siberian 12. 69 %, Mediterraneans are 11.40% 132 endemic taxa that has been found in research area and the rations is 10.03 %. The vegetation of the research area has been studied according to Braun-Blanquet (1932) method and the plant associations were classified by taking characteristic species in the consideration. The following 17 plant associations and 2 subassociations have been recognised from five different vegetation types occured: A- Associations belonging to machie vegetation /. Phillyreo latifotiae - Quercetum cocciferae Ass. 2. Cotino coggyriae - Arbutetum andrachnes Ass. 3. Paliuro spinae-christi -Fontanesietum philliraeoidis Karaer Ass. Nova. B- Associations belonging to forest vegetation 4. Querco infectoriae - Pinetum brutiae Ass. a- cistetosum cretiri Karaer subass.Nova. h- styracetosum offiinalis Karaer subass. Nova. 5.. Querco ibericae - Cedretutn libani Karaer Ass. Nova. 6. Astragalo aucheri - Pinetum pallasianae Karaer Ass.Nova. 7. Junipero alpinae - Pinetum sylvestris Ass. 8. Veronico magnae -Fagetum orientalis Ass.VI C- Associations belonging to degraded foerst vegetation 9. Carpino orientalis - Quercetum cerridis Ass. 10. Onobrychido tournefortii - Quercetum pubescentis Karaer Ass. Nova. //. Achilleo gypsicolae - Juniperetum excelsae Karaer Ass. Nova. D- Associations belonging to steppe vegetation 12. Linario genistifoliae - Stipetum ehrenbergianae Karaer Ass. Nova. 13. Melico ciliatae - Acantholimetum acerosaeKaraer Ass. Nova. 14. Putorio calabricae - Astragaletum tokatensis Karaer Ass. Nova.. 15. Nepeto fissae - Inuletum aschersonii Karaer Ass. Nova. E- Associations belonging to stream vegetation 16. Vitici agni-casti - Tamaricetum smyrnensis Ass. 17. Periploco graecae - Elaeagnetum angustifoliae Karaer Ass. Nova.