Investigation of Koyulhisar (Sivas) settlement area in terms of slope instability
Koyulhisar (Sivas) yerleşim alanının şev duraysızlığı açısından incelenmesi
- Tez No: 255638
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Koyulhisar ilçe merkezi yerleşim alanı, sismik olarak aktif olan veheyelanlı saha içerisinde bulunan Kelkit vadisinin kuzey yamacındabulunmaktadır. Yerleşim alanı heyelanlardan ciddi biçimde zarar görmüşolup, bazı evler boşaltılmıştır. Bu tezin amacı; Koyulhisar yerleşimalanında bulunan şev duraysızlığına sahip alanları tayin etmek ve sondaj,örnek alma, saha ve laboratuar deneyleri, ve inklinometre aracılığıylaaktif bir heyelanı incelenmektir.Saha çalışmalarında, anakaya olarak filişli birimle beraber, kil, siltve çakıldan oluşan kolüvyon yüzeylenmiş olan ana litolojik birimler olarakgözlemlenmiştir. Heyelandan etkilenmiş olan iki alan belirlenmiş olup,önemli idari binaları etkilemesi nedeniyle incelenen heyelanlardan biri,kolüvyum altında bulunan filişli birim nedeniyle dairesel olmayan bıryenilme karakteri sergilemektedir.İnklinometre sonuçları deplasmanların yerel olduğunugöstermekte, heyelanın yıllık hız değerlerinin genel olarak 14 mm/yıl dandaha düşük olması, çok yavaş bir heyelan karakterine sahip olduğunaişaret etmektedir. Ayrıca heyelan olan bölgelerdeki yüksek su tablasının,heyelan oluşumunda önemli bir etken olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Koyulhisar settlement area is located on the northern flank ofKelkit valley which is seismically active and landslide-prone area. Thesettlement area was adversely affected from active landslides and someof the houses were evacuated. The purpose of this thesis is to delineateareas where slope instability exists within the Koyulhisar settlement area,and to investigate an active landslide by means of field observations,drilling, sampling, field and laboratory testing, and in-situ monitoringusing inclinometer.Based on the field studies, it is observed that flyschoidal sequenceas bedrock and colluvium consisting clay and silt with some gravel arethe main lithological units exposed in the study area. Two landslideaffected areas are identified, the one investigated due to its adverseeffect to some important governmental buildings, has a non-circularfailure surface due to the existence of the flyschoidal sequence below thecolluvium.The inclinometer measurements reveal that the displacements arelocal and their velocities are generally less than 14 mm/year indicatingthat the landslide is an extremely slow landslide. In addition, highgroundwater table is observed as one of the major parameters inoccurrence of landslide.