XIX. yüzyılın sonunda Güney Kafkasya'da Estonyalılar
The Estonian settlements in trans Caucasia at the end of XIX centure
- Tez No: 340523
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
XIX. yüzyılın sonunun devri, Türk-Rus politik ilişkilerinde dönüm noktası olmuştur. O dönemde iki ülke arasında asırlarca sürdürülen savaşların alanı yeni anlam kazanmıştır. Balkan yarımadası yani Batıdan aşağıya doğru inme politikası izleyen Rusya Çarlığı, Karadeniz kıyılarını ellerine geçirmek hedefiyle denizin doğu tarafında da savaş hareketleri etmeye başlamıştır. İşte XIX. yüzyılının sonunda Güney Kafkasya?nın etnik haritası büyük değişiklik göstermiştir. Yerli insanların arasına bütün Rusya Çarlığı?nın etnik coğrafyasından yeni gelen millet olmuşsa da gelenlerin arasında daha çok Avrupa halkları yer almıştır. Çalışmanın konusu olan Estonlar bu halkların arasındadır. Bu tez, Estonların Güney Kafkasya?ya göç ettirerek yeni toprakta iskanlarının oluşmasını ele almayı hedeflenmektedir. Bu çalışmada; Güney Kafkasya?da Estonları hayatını incelenen ve kitaplarını yazan Marika Mikkor?un eserlerden ve Estonların iskan edildiği köylerde o zamanda yaşayan ve sonra köyün hakkında araştırmalar yapanlardan yararlanılmıştı. Ayrıca Rusya?nın ilgili dönemde uygulanan resmi kanunları (Polnoe Sobranie Zakonov Rossiyskoy İmperii) takip edilmiştir. Çalışma, Güney Kafkasya?da Estonların yeni topraklarda ve yeni komşuların yanında yaşam tarzını incelenmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The end of the XIX. century is marked as a turning point in theTurkish-Russian political relationships. At that time, the wars between the two countries, lasting for centuries, has gained the new color space. Russia has been following on the Balkan peninsula downward stroke policy, spreding its influence in the West. However, in order to be totally domenant in the Black sea cost, there was a need to set its power in the East by occupying the Caucasus area. There was a great changes in the ethnic map of the Caucasus at the end of the XIX. century. Russia oficially allowed to move on to the new discharged places. Migration increased in numbers. In spite of all the folks coming from every part of Russia, number of people from Europe was exceeded. Estonians, who are the subject of this thesis,were among these people. This research is about Estonians, who migrated to the Transcaucasus area and settled down in those places by transforming a new land to a new home. This study examined the lives of the Caucasus Estonians by being guided by works of Marika Mikkor, who is the expert of Estonians settlements in Transcaucasia, and the wortks being written by inhabitants of those settelments of that period of time. Also oficial Russian code of law was used during the study. The aim of the study is to present the academic information of Transcaucasus Estonians settlements in the Transcaucasis and their way of life in new lands.