Psöriatik artrit ve psöriazis hastalarında demografik, klinik ve laboratuvar değişkenlerin karşılaştırılması
Comparison of demographical, clinical and laboratuary variables in psoriasis and psoriatic arthritis patients
  1. Tez No: 340562
  2. Yazar: SERTAÇ KETENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİLGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Psöriazis ve Psöriatik Artrit (PsA) hastalarında laboratuvar parametreler; deri tutulum şiddeti, sosyodemografik özellikler,hastalık aktivitesi, yorgunluk, depresyon, yaşam kalitesi gibi ölçütlerin ilişkisini ortaya koymak. Cilt tutulumu ve artrit arasındaki ilişkiyi araştırmak. Yöntem: Çalışmaya psöriazis tanısı almış 34 hasta ile CASPAR kriterlerine göre Psöriatik Artrit (PsA) tanısı alan 48 hasta dahil edildi. SPARCC (SpondyloarthritisResearch Consortium of Canada) Entezit İndeksi, BECK Depresyon Skalası,HAQ(Health Assessment Questionnaire), FACIT (Functional Assessment of Chronic Illnes Therapy) Yorgunluk Skalası, PASI (Psoriasis Area Severity Index), NAPSI (Nail Psoriasis Severity Index) PsA ve psöriazis gruplarında değerlendirildi. PsA hastalık aktivitesi DAPSA (Disease Activity for Psoriatic Arthritis) skoruyla değerlendirildi. Spondiliti olanlarda ek olarak BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disase Activity Index) değerlendirildi. Tüm hastalarda ANA, anti-CCP, RF ve HLA-B27 pozitifliğine bakıldı. Bulgular: Ortalama yaş psöriazis grubunda 38,35 ± 12,01, PsA grubunda ise 46,50 ± 10,93 idi.Ortalama cilt tutulumu süresi sırasıyla 13,54 ± 9,93 ve 13,66 ± 10,70 yıl idi. PsA grubu ortalama artrit süresi 6,19 ± 6,52 yıl bulundu. PsA ve psöriazisli hastalar arasında eğitim düzeyleri, sigara, alkol kullanımı vb. demografik veriler açısından fark yoktu. Psöriazis grubunda hastaların % 85,3' ü, PsA grubunda %91,7'si plak tipte psöriazisdi. Psöriazis ve PsA grupları arasında FACIT ve BECK skorları ve tırnak tutulumu için anlamlı farklılık bulunamadı (FACIT için p=0,817; BECK için p=0,966; NAPSI için p=0,110). Her iki grup immünolojik ve laboratuvar olarak karşılaştırıldığında gruplar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: To show the relationship between laboratory parameters, severity of skin involvement, sociodemographic characteristics, disease activity, fatique, depression and parameters such as quality of life. To detect relationship between skin involvement and arthritis occurence. Methods: 34 patients with psoriasis diagnose and 48 patients who has taken psoriatic arthritis (PsA) diagnose according to CASPAR criterias has included to the study. In psoriasis and PsA group, SPARCC (Spondyloarthritis Research Consortium of Canada) enthesites index, BECK depression scale, HAQ (Health Assessment Questionnaire), FACIT (Functional Assesment of Chronic İllnes Therapy) fatique scale, PASI (Psoriasis Area Severity Index), NAPSI (Nail Psoriasis Severity Index) has assesed. PsA disease activity has determined according to DAPSA score. Also BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disase Activity Index) has assesed in patients with spondilitis. Positivity of ANA, anti-CCP, HLA-B27, RF has investigated in all patients. Results: Average age was 38,35 ±12,01 in psoriasis group and 46,50 ± 10,93 year in PsA group.Average skin involvement duration was 13,54 ± 9,93 and 13,66 ± 10,70 year respectively. In PsA group average arthritis duration was 6,19 ± 6,52 year.There were no significiant difference in terms of education levels, cigarette or alchole use and other demographic factors between groups. In psorisasis group 85,3 % and in PsA group, 91,7% of the patients were plaque psoriasis.There were no significant difference of FACIT and BECK scores and nail involvement between groups (p=0.817 for FACIT, p=0.966 for BECK, p=0.110 for NAPSI). There were no significant difference of immunological and laboratuary findings between groups.