BT kılavuzluğunda yapılan perkütan vertebra biyopsilerinin tanısal doğruluğu ve biyopsi başarısına etki edebilecek faktörler
The diagnostic accuracy of percutaneous CT-guided biopsy of the spine and determinants of the biopsy success
  1. Tez No: 340563
  2. Yazar: SELİM BARIŞ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BEKİR SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
BT Kılavuzluğunda Yapılan Perkütan Vertebra Biyopsilerinin Tanısal Doğruluğu ve Biyopsi Başarısına Etki Edebilecek Faktörler Amaç: Bu çalışmanın amacı vertebrada tümör, tümör benzeri lezyon ya da enfeksiyon ile uyumlu olabilecek lezyonu bulunan hastalara yapılan perkütan iğne biyopsilerinin sonuçlarının tanısal doğruluğunun araştırılması ve biyopsi başarısına etki edebilecek faktörlerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem:Bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme ile vertebrada tümör veya enfeksiyon ile uyumlu bulgu bulunan ve biyopsi işlemi için gönderilen 156 hastaya BT eşliğinde toplam 170 perkütan biyopsi yapıldı. Biyopsi sonrası opere olan olgularda nihai patoloji sonucu ile biyopsi sonucu karşılaştırılarak, opere olmayanlarda ise en az 6 aylık klinik ve radyolojik takip ile biyopsilerin tanısal doğrulukları değerlendirildi. Yeterli materyal elde edilen biyopsilerden tanısal doğruluk gösterenler başarılı olarak kabul edildi. Her bir lezyonun radyolojik özellikleri, kullanılan iğnelerin özellikleri ve uygulanış şekli, patoloji sonuçları ve hasta demografik verileri incelenip bunların biyopsi başarısına etkisi olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuçlar: Tanısal doğruluk gösteren başarılı biyopsi oranı % 80.0 olarak bulundu. Yaş, cinsiyet, lezyonun yerleşimi, radyolojik görünümü ve boyutu, iğne çeşidi ve yaklaşımı ile materyal yeterliliği ve biyopsi başarısı arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The Diagnostic Accuracy of Percutaneous CT-guided Biopsy of the Spine and Determinants of the Biopsy Success Objective: The purpose of this retrospective study is to investigate the diagnostic accuracy of CT-guided spine biopsies and the factors that may influence the success of the biopsy. Methods and Materials: The study was approved by the institutional ethics committee. Informed consent was obtained from all patients. A total of 170 CT-guided biopsies performed in 156 patients with vertebral lesions considered as neoplasia or infection were retrospectively analysed. Accuracy was evaluated by comparing the final diagnosis with the biopsy results of the patients who were operated or 6-months clinical and radiological follow-up if not operated. A biopsy was considered successful among the biopsies obtained adequate material if the result was consistent with subsequent surgical pathological findings or the final clinical diagnosis in the detection of malignancy and prominent histological features. Radiological features of each lesion, features and approachment of the needles used, pathology results and patient demographic data, and whether these data influence the success of the biopsy were statistically analyzed. Results: Diagnostic accuracy was 80.0 %. Age, gender, location and size of lesion, radiographic appearance, type and approach of the needle had no effect on the adequacy of the material and the success of the biopsy. There was a relationship between histopathology of the lesions and adequacy or success.