Kırsal hekimlik gezici hizmet gözlemi esnasında dönem-6 öğrencilerinin kırsal hekimlik ile ilgili kaygı düzeylerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Identification of the anxiety levels and the factors influence anxiety of the sixth year medical students during the observation of the mobile rural health service
- Tez No: 340566
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN YARIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Altıncı sınıf; tıp öğrencilerinin gelecekleri ve kariyerleri ile ilgili kararlarını verdikleri, iyi bir iletişim ve takım çalışması ile klinik beceri ve özgüven kazandıkları önemli bir süreçtir. Bu çalışmada, benzer araştırmaların literatürde taranması sonucu oluşturulan bir anket ile birlikte, durumluk ve sürekli kaygı ölçeği kullanılarak, kırsal hekimlik gezici hizmet gözlemi esnasında Dönem- 6 öğrencilerinin kırsal hekimlik ile ilgili kaygı düzeylerinin ve kaygıyı etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi?nde Haziran 2011- Haziran 2012 tarihleri arasında Aile Hekimliği Stajı alıp, Samsun?un Çarşamba ilçesinin bir köyünde çalışan aile hekiminin bir günlük gezici hizmetine eşlik eden son sınıf öğrencisi 129 katılımcı, yapılandırılmış bir anket formu ile birlikte durumluk ve sürekli kaygı ölçeğini doldurmuşlardır. Uygulanan anketteki demografik veriler ve ölçek sonuçları SPSS (Statistical Package for Social Sciences Version 15.0) istatistik programına aktarılmış, veriler sayı ve yüzde olarak değerlendirilmiş, istatistiksel açıdan anlamlılık düzeyi t testi ve ki kare testiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Sixth year is an important process that the medical students make decision on their future and careers, gain clinical skills and self-confidence with a good communication and teamwork. In this study, identification of the anxiety levels and the factors influence anxiety of the sixth year students were aimed using a questionnaire prepared by literature search on similar studies and state- trait anxiety inventory during mobile rural health service observation. Material and Methods: In Ondokuz Mayis University Medical School, 129 last year students who participated mobile rural health service of a family physician working in a village of Çarşamba town of Samsun completed a structured questionnaire and state- trait anxiety inventory during the family medicine clerkship between June 2011 and June 2012. Demographic data of the questionnaire and inventory results were recorded in SPSS (Statistical Package for Social Sciences Version 15.0), data were evaluated as frequency and percentages, student t-test and chi-square test were used to analyze statistical significance.