LDL-kolesterolü yüksek hastaların tuz konusunda bilgileri ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 340568
  2. Yazar: BERRİN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Hiperlipidemi başta ateroskleroz ve neticesinde koroner arter hastalığı için bağımsız risk faktörüdür. Yüksek tuz içerikli beslenme alışkanlığının da benzer şekilde birçok hastalıklar ilişkisi gösterilmiştir. Biz LDL-Kolesterolü yüksek hastaların tuz konusunda bilgileri ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi amacıyla bu çalışmayı planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikinliğine başvuran 100 hiperlipidemik hasta alındı. Hastaların kişisel özelliklerini belirlemek için 14 sorudan oluşan bir anket formu kullanıldı. Anket formunda hastaların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik yedi soru, kolesterol yüksekliğinin süresi, nedeni, eşlik eden sorunlar, kolesterol düşürücü ilaç kullanıp kullanmadığı, en son ölçülen LDL değeri, en son ölçülen kan basıncı ve tansiyonu yüksek hastalara sorulan sorularla birlikte yedi soru yer almıştır. Hiperlipidemik hastalarda tuz ile ilgili bilgi düzeylerini ölçmek için 20, günük alışkanlıklarını değerlendirmek için ise 9 çoktan seçmeli sorudan oluşan bir anket kullanıldı. Veriler SPSS 15 paket programıda değerlendirildi. Elde edilen veriler SPSS 11 paket programına yüklendi. Bağımsız iki grup ortalamasını karşılaştırmak için Student t testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. P değeri 0.05). Eğitim düzeyi yüksek olan hastalar en fazla tuz bilgisine sahip hastalardı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: Hyperlipidemia is an independent risk factor mainly for atherosclerosis and the resulting coronary artery disease. Similarly, diets with high salt content have also been shown to be associated with many diseases. We designed this study to evaluate the salt awareness and habits of patients with high LDL-cholesterol levels. MATERIAL AND METHOD: The study included 100 hyperlipidemic patients who admitted to the Internal Medicine Clinic of the Faculty of Medicine, Ondokuz Mayıs University. A 14-question survey was used to identify the personal traits of patients. The survey form included seven questions aimed at identifying patients? demographical data, as well as seven questions on the duration and cause of high cholesterol, concomitant problems, use of any cholesterol-lowering drugs, latest LDL value, latest blood pressure, and questions directed at hypertensive patients. Two separate surveys with 20 and 9 multiple-choice questions were used to measure salt awareness and daily habits, respectively. The resulting data were analyzed using SPSS 15. The data were saved into SPSS 11. Student?s t-test and Mann-Whitney U tests were used to compare the mean value of the two independent groups. p0.05) between male and female patients in salt awareness scores. Patients with higher education were found to have higher salt awareness.