Metabolik sendromlu hastalarda ekokardiyografide ölçülen epikardiyal yağ dokusu miktarı ile efor stres testinde azalmış kalp hızı değişkenliği arasındaki ilişki
Association of epicardial adipose tissue thickness by echocardiography and blunted heart rate recovery in metabolic syndrome patients
  1. Tez No: 340574
  2. Yazar: FERİT BÖYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Metabolik sendrom diabetes mellitus, obezite, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı gibi gibi ölümcül birçok sistemik bozukluğun birbirine eklendiği bir modern yaşam hastalığıdır. Çağımızın önemli bir halk sağlığı problemi haline gelen metabolik sendrom dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sorun haline gelmiştir. Metabolik sendromun kardiyovaküler hastalıklar ile ilişkisi birçok çalışmanın konusu olmuştur. Çalışmamızda metabolik sendromun komplikasyonları oluşmadan tanı ve tedavide yol gösterici olabilecek ve kardiyovasküler olayların prediktörü olarak öne sürülen epikardiyal yağ dokusu miktarının efor stres testinde azalmış kalp hızı değişkenliği ile ilişkisi incelendi. Çalışmaya poliklinik kontrollerinde ilk kez metabolik sendrom tanısı konan 48 olgu ile 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 78 olgu alındı. Çalışmaya alınan hasta ve kontrol grubuna transtorasik ekokardiyografi ve efor stres testi yapıldı. Ekokardiyografik olarak ölçülen epikardiyal yağ dokusunun koroner arter hastalığının bilinen risk faktörleri ve efor stres testinde recovery fazda azalmış kalp hızı toparlanma indeksi arasındaki ilişki incelendi. Çalışmada epikardiyal yağ doku miktarı beden-kitle indeksi (BKİ), diabetes mellitus (DM), yüksek trigliserid ve düşük HDL ile korele bulundu.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a disease related to the modern way of life in which many systemic defects with adverse effects affect each other.It starts with insulin resistance and/or diabetes mellitus, obesity, hypertension and coronary artery disease.Obesity and metabolic syndrome which are amongst the most important public health problems in our century are progressively gaining significance because of their increasing prevalence in our country and worldwide and their related risks. The aim of this study is to compare, find the correlation between the epicardial adipose tissue and reduced changes in heart rate postexercise in those with metabolic syndrome and the importance of risk factors like age, sex, diabetes mellitus (DM), hypertension and hyperlipidemia. This is a prospective study carried out on a group of 78 patients. 48 people consisting of 21 men and 27 women applying for the first time to Uludag University faculty of medicine Hospital, Cardiology outpatient service and with metabolic syndrome diagnosis. The control group was up 30 patients between 30-50 years old from the same outpatient service with normal echocardiographic and exercise stres tests. The information making the basics for the study like history, blood biochemistry, exercise stres test and echocardiography have been adequately collected from all the 78 patients. In our study we have investigated epicardial adipose tissue and its effect on heart rate recovery (HRR) index. The group with metabolic syndrome included in our study had been to have a significantly higher epicardial adipose tissue.