Tamoksifenin fare overindeki folikül sayısı ve serum anti-müllerian hormon düzeyine olan etkisi
Investigating the effects of tamoxifen, anticancer drug on ovarian, experimental study
- Tez No: 340573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bir Antikanser ilacı olan tamoksifenin, over rezervi üzerine olan etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 30 adet, 25-30 gr ağırlığında, 8-12 haftalık BALB/c dişi fare üzerinde çalışıldı. Fareler iki gruba ayrıldı: kontrol ve deney. Vajinal smear ile östrus siklusları takip edildi. Deney grubuna 100 ml i.p. tamoksifen enjekte edildi. Kontrol grubuna tamoksifenin eritildiği taşıyıcı solüsyon enjekte edildi. İki östrus siklusu sonunda, fareler öldürüldü, overleri çıkarıldı ve ışık mikroskobunda folikül sayımı yapıldı. Aynı zamanda ~2cc kan alındı ve serum AMH düzeyine bakıldı. Grup-1: Tamoksifenin enjekte edildiği grup. (toplam 15 fare). Her bir fareye intraperitoneal tek doz 100 ml tamoksifen etanol:mısır yağında eritilerek enjekte edildi. Grup-2: Kontrol grubu. (toplam 11 fare). Her bir fareye intraperitoneal etanol:mısır yağı enjekte edildi. Tamoksifen grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, gruplar arasında AMH değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). Histolojik değerlendirmede iki grup arasında primordiyal, primer, antral ve sınıflandırılmayan foliküllerin sayısı açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to investigate the effects of tamoxifen, an anticancer drug, on ovarian reserve. Thirty adult BALB/c female mice were used in the present study. The female mice were divided into two groups: control and experimental. The observation of a vaginal plug was estrus cycle, the mice received 100 ml tamoxifen by i.p. injection. At the end of two estrus cycle mice were killed and their ovaries were fixed and prepared for light microscopic studies. Follicles were counted and classified. Also, a blood sample of ~2cc was obtained from heart of mice for evaluating the level of Anti Müllerian Hormone. Grup-1: Tamoxifen injected group (15 mice) A single dose of 100 ml tamoxifen, resolved in 1cc corn oil, was injected intraperitoneally to each mouse. Grup-2: 1cc ethanol:corn oil injected intraperitoneally to each mouse (11 mice) When two the groups were compared, AMH levels did not show any significant difference (p=0,097). Microscopic studies revealed that the number of secondary and pre-antral follicles were significantly (p0.05). The result of our study indicate that tamoxifen suppresses follicular differentiation at late stages but does not affect the development of already differentiated follicles.