Implementation of a hierarchical production planning systems in a manufacturing company
  1. Tez No: 34058
  2. Yazar: ATIF ÖMER ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LİNET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışma ife metal kutu üretimi yapan bir firmada Hiyerarşik Üretim Planlama (HÜP) sisteminin kurulmasını sağlanmıştır. Firmada mevcut olan Malzeme ihtiyaç Planlama (MİP) sistemi bundan böyle kurulan bu yeni sistem ile tümleşik bir şekilde kullanılabilecektir. HÜP sistemi üst ve detaylı seviyelerde kapasite planlaması yapılmasına imkan sağladığından, MRP sistemindeki kapasiteden kaynaklanan problemler giderilmiş olacaktır. Hiyerarşik planlama sistemi firmanın ihtiyaç ve stratejisine adapte edilmiş, orta vadeli bir planlama modeli içermektedir. Model, matematiksel bir formülasyondan oluşmaktadır. Bu model işçi kapasitesi kısıtlamalarıyia amaç fonksiyonundaki tahmini maliyet hesaplamasını içermektedir. Orta vadeli planlamanın planlama ufku bütün sezonu kapsaması için oniki ay olarak alınmıştır. HÜP sistemleri gerçek üretim ortamında yaygın olarak kullanılmadığından bu uygulama kuramsal sistemdeki problemlerin belirlenmesine yardımcı olmuştur. Uygulamada firma stratejisi ile HÜP sisteminden elde edilen farklılıklar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Bu çalışmadan elde edilen sonuç; kısa vadeli planlamaya başlamadan önce maliyet faktörünü de hesaba katarak, orta vadeli bir planlamanın önceden yapılarak ve bu planı aylık bazda ihlal etmeden uygulayarak, firmaların maliyetlerini düşürmesi dolayısıyla da rekabet güçlerini artırmasının mümkün olabileceğidir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aimed at implementing a hierarchical production planning system (HPP) in a metal box manufacturing company. From now on the company will benefit both from the new system and previously implemented MRP system in an integrated manner. Since HPP system enables capacity planning in the aggregate and detailed levels, capacity problems in MRP system are resolved. The hierarchical planning system includes a medium range planning model adapted to the firm's requirements and strategies. The model consists of a mathematical formulation which covers labor capacity constraints and includes certain cost estimations in the objective function. The planning horizon of the medium range planning is taken as twelve months in order to cover the full season. Since HPP systems are not widely used in real manufacturing environments, this study is helpful in identifying trouble points of the hypothetical system. In implementation, difference between company production strategy and HPP system are illustrated comparatively. As a result of this study, before starting the short term planning, companies should employ medium term plan including cost factors, without violating the monthly production plans. Hence, it would be possible for companies to pull their costs down which enables them a competitive advantage. Ill