Çok katlı binalarda pasif ısıtma sisteminin alternatif ısıtma sistemleriyle karşılaştırılması
- Tez No: 34059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ISIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ABSTRACT Güneşle pasif ısıtma sistemi şehirlerde bulunan çok katlı binalarda uygulanmıştır. Aktif ısıtma sistemiyle ısıtılan dairelerde fuel oil ve kömür başta olmak üzere buna benzer yakacaklar kullanılmaktadır. Güneşle pasif ısıtma binalarda uygulanışı gayet basit olmakla beraber ilk yatırım maliyeti fazladır. Güneş enerjisinden faydalanılma konusunda Türkiye bulunduğu coğrafi konum nedeniyle çok şanslı ülkelerden biridir. Pasif ve Aktif sistemlerin maliyetleri sabit değişmeyen enflasyon ile sıfır enflasyon şartlarında hesaplanarak, ekonomik açıdan karşılaştırmaları yapılmıştır. Pasif ısıtmalı sistem ile mazot kullanan kalorifer sistemi karşılaştırılmış ve sonuçta Türkiye'nin meteorolojik özellikleri de düşünüldüğünde en iyi ısıtma alternatifin güneşle pasif ısıtma sistemleridir. ABSTRACT In this study, passive solar heating system principals are applied to multiple- story buildings in cities. In apartments which are heated by active heating systems, mainly fuel-oil and coal and similar fuels are used for heating purposes. Although the application of the passive heating in buildings is very simple, the capital cost is very expensive. Turkey because of its geographic location, is one of the very fortunate countries for having usable solar energy. The costs of the passive and the active heating systems are calculated under the constant inflation and no inflation conditions and a comparison between them is carried out. The passive heating system is compared with the fuel-oil and diesel, heating systems and as a result, it is concluded that the passive heating system by using solar energy is the best heating system alternative when considering Turkey's meteorologic advantages.
Özet (Çeviri)