Otoimmun tiroidit tanılı hastaların klinik özellikleri ve izleminin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospecti?ve study of clinical features and follow-up of patients with autoimmune thyroiditis
- Tez No: 340580
- Danışmanlar: PROF. ÖMER FARUK TARIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
OTOİMMUN TİROİDİT TANILI HASTALARIN KLİNİK ÖZELLİKLERİ VE İZLEMİNİN RETROSPEKTİF DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Otoimmun tiroidit tanısı ile izlenen çocuk ve ergenlerin klinik ve laboratuvar bulgularının geriye dönük olarak değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Otoimmun tiroiditi tanısı almış, yaşları 4-17 yıl arasında değişen toplam 260 hasta çalışmaya alındı. Tüm olguların tanı ve izlemdeki tiroid işlev testleri, tiroid peroksidaz ve tiroglobulin antikorları (anti-TPO, anti TG), tiroid ultrasonografileri, fizik muayene bulguları ve aile öyküleri değerlendirildi. Bulgular: Tanı anında Kız/erkek oranı 6,02/1 idi. Vakaların %20,4?ünün aile öyküsünde guatr veya tiroid hastalığı saptandı. En sık başvuru şikayeti guatr (%70) idi. Otoimmun tiroidit hastalığına en sık eşlik eden otoimmun hastalık %15 oranla Tip 1 Diyabetes Mellitus (Tip 1 DM) idi. Tanı anında en sık %41 oranı ile evre 2 guatr saptandı. Anti TG pozitifliği %66,9, anti TPO pozitifliği %81,9 idi. Başvuru esnasında hipotiroid vaka oranı %27,7, ötiroidik vaka oranı %65,4, hipertiroidik vaka oranı %6,9 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was retrospective analyses of clinical and laboratory findings of children and adolescents with autoimmune thyroiditis. Material and Method: We evaluated 260 patients with autoimmune thyroiditis who were between 4-17 years of age. Physical examination and family history of the patients, thyroid functions, auto-antibody titers and USG scans were evaluated retrospectively. Results: Of 260 cases female/male ratio was 6.02/1. A family history of goiter or thyroid disease was present in 20.4%. The most common symptom was goiter (70%). Positivity of anti-TG was 66.9% and anti-TPO was 81.9%. At the time of presentation, 27.7% was hypothyroid , 65.4% euthyroid and 6.9% hyperthyroid. Treatment was given immediately after diagnosis to 88.8% of the cases and 11.2% had been followed without treatment.