34 haftadan küçük respiratuar distres sendromlu preterm bebeklere ince kateter veya entübasyon tüpü ile sürfaktan uygulaması
Surfactant replacement treatment via a thin catheter or an intubation tube in preterm infants with respiratory distress syndrome below 34 gestational weeks
  1. Tez No: 340623
  2. Yazar: EREN KALE ÇEKİNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER YAPICIOĞLU YILDIZDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada respiratuar distres sendromu nedeniyle sürfaktan tedavisi alması gereken preterm bebeklerde, entübasyon tüpü ile sürfaktan uygulama yöntemi ile ince kateterle sürfaktan uygulama yöntemini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Şubat 2011 ile Mart 2012 arasında, hastanemizde doğan, doğum haftası >26 hafta ve 34 haftadan küçük ve sürfaktan verilmesi gereken bebekler çalışmaya alındı. Doğum odasında entübe edilmesi gerekenler, majör konjenital anomalisi olanlar, hidrops fetalis tanısı alanlar, solunum sıkıntısı olmayan 28 haftadan büyük bebekler, sürekli pozitif hava yolu basıncı ile stabilize edilip sürfaktan tedavisi gerekmeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Sürfaktan 28 hafta ve altındaki bebeklere profilaktik olarak, 28-34 hafta arasındakilere ise, oksijen saturasyonunu % 86-92 arasında tutmak için gerekli FiO2?nin % 35?in üstünde olması, akciğer grafisinde aşikar respiratuar distres sendromu bulguları veya hastanın belirgin çekilmelerinin olması hallerinde 100 mg/kg/doz verildi. Bulgular: Değerlendirilen 183 bebekten 38 tanesi (% 20,7) randomize edilerek çalışmaya dâhil edildi. Her gurupta 19 hastanın sonuçları değerlendirildi. Endotrakeal tüp gurubunda hastaların % 95?inde komplikasyon gözlenmezken, kateter gurubunda hastaların % 37?sinde desatürasyon izlendi (p=0,042).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the applicability and potential effectiveness of a technique of surfactant replacement treatment via a thin catheter and compare it with the intubation tube method in preterm infants with respiratory distress syndrome. Materials and Methods: Between February 2011 and March 2012, the infants born in our hospital with gestational age >26 and 35% while on continuous positive airway pressure. Surfactant was used at the dosage of 100 mg/kg per dose. The data of the infants were recorded until hospital discharge. Results: Of the183 infants enrolled in the study, 38 infants (20.7%) fulfilled the inclusion criteria and received surfactant treatment via a thin catheter or an intubation tube. Each group included 19 infants. The grups were similar regarding to demographic characteristics, severity of respiratory distress on chest radiogram, the type, number and the indications of surfactant and the success of surfactant replacement procedure but there was a statistically significant difference between complications during the procedures. The intubation tube method was performed without any complications in 95% of infants, however desaturation was observed 37% in the catheter group (p=0.042).