Tiroid fonksiyon bozukluğu olan hastalarda serum prokalsitonin düzeyi ve tedavi ile değişimi
Serum procalcitonine levels in patients with thyroid function disorder and changes with treatment
- Tez No: 340630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tiroid bezi, tiroid hormonunu sentezinde görev alan folliküler hücrelerden ve kalsitonin sentezleyen parafolliküler hücrelerden oluşmaktadır. Prohormon olan prokalsitonin (PCT) bazı hücre içi proteolitik olaylar sonucu tiroid bezinin parafolliküler hürelerinde aktif hormon olan kalsitonine dönüşür. Bu çalışmada, tiroid disfonksiyonu (hipertiroidi veya hipotiroidi) durumunda saptanan serum prokalsitonin düzeyi ve tedavi sonrası ötiroid halde iken saptanan serum prokalsitonin düzeyi karşılaştırıldı. Bu şekilde tiroid disfonksiyonu ile serum prokalsitonin düzeyi arasında bir ilişki olup olmadığını saptamayı amaçladık Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı?nda tiroid disfonksiyonu tanısı alan 40 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların 7 (%17,5)?si erkek, 33 (%82,5)?ü kadındı. Çalışmaya alınan hastalar tiroid fonksiyonları bakımından ikiye ayrıldığında,19 (%47,5) hipertiroidi tanılı hasta ve 21 (52,5) hipotiroidi tanılı hasta mevcuttu. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre serum tiroid hormon düzeyi ile serum prokalsitonin düzeyinde anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Tiroid hastalıkları ile serum prokalsitonin düzeyi arasında ilişkinin saptanmaması, tiroid hastalığı olan hastalarda sistemik inflamasyon, enfeksiyon ve sepsis gibi hastalıkların tanılarının konulmasında ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde serum prokalsitonin düzeyinin kullanılabilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Thyroid gland consists of follicular cells involved in synthesis of thyroid hormones and parafollicular cells synthesis calsitonine. procalcitonin (PCT) is a prohormone is converted to active form calsitonine as a result of some intracellular proteolitic events in the parafollicular cells in thyroid gland. This study compared serum procalcitonine levels in case of thyroid disfunction (hiperthyroidism or hipothyroidism) with in case of euthyroidy after treatment. In this way we aimed to find whether a relationship between thyroid disfunction and serum procalcitonine levels. The forty patients diagnosed as thyroid disfunction at Gaziantep University Medical Faaculity Department of Endocrinology were included the study. The 7 (%17,5) of the patients in the study is men and 33 (%82,5) of the patients is women. If the patients participating in the study diverged in terms of thyoid disfunction, there is 19 (47.5%) patients with hiperthyroidism and 21 patients (52.5%) with hipothyroidism. According to the results of the study there was not detected any relationship between serum thyroid hormone levels and serum procalcitonine levels. Because of no relationship determined between thyroid diseases and serum procalcitonine levels; serum procalcitonine levels may be useful in the diagnosis of disorders like systemic inflamation, infection and sepsis in patients with thyroid disorders.