Osteoporoz hasta takip sisteminin osteoporozlu hastaların tedavi uyumu ve yaşam kalitesine etkileri
Effects to medication compliance and life quality of patients with osteoporosis of osteoporosis patient follow-up system
  1. Tez No: 340632
  2. Yazar: ERHAN İBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN MADENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Osteoporoz; kemik kitlesinin azalması ve kemik kalitesinin bozulması ile karakterize kronik seyirli bir hastalıktır. Uzun süreli tedavi gerektirmesi nedeniyle hastaların ilaç tedavisine uyumları ve yaşam kaliteleri düşüktür. Biz bu çalışma ile ilaç uyumunun özellikle azaldığı; günlük, haftalık ve aylık grupta tedavi alan OP' lu hastaların, Fizakademi OP Hasta Takip Sistemi yardımıyla telefonla aranarak ilaç zamanlarının hatırlatılmasının ilaç uyumuna ve yaşam kalitesine etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 233 osteoporoz hastası alındı. Dışlama kriterlerine göre 200 hasta (173 kadın, 27 erkek) ile çalışmaya devam edildi. Günlük, haftalık ve aylık grup olmak üzere hastalar 3 eşit gruba ayrıldı. Tüm hastalara osteoporoz anket formu dolduruldu, ilaç almaları gerektiği Fizakademi hasta takip programı yardımıyla telefon ile hatırlatıldı. Aylık MPR düzeyleri hesaplandı. Başlangıç, 3.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is chronic disease characterized by decreased bone mass and deterioration of bone quality. Medication compliance and life quality of the patients are low due to requirement of long term treatment. In this research we aimed to demonstrate the effects of Fizakademi Osteoporosis Patient Follow-up System on medication compliance and life quality of patients. In this research, patient with low medication compliance treated in daily, weekly and monthly mediaction groups. Fizakademi Osteoporosis Patient Follow-up System was used to follow patients. Patients were called for reminding to take their medicine on time.233 osteoporosis patients were choosen for this research and total number of 200 patients (173 women, 27 men) were included according to exclusion criteria. The patients were divided into 3 equal groups; daily, weekly and monthly. Each patient filled out osteoporosis questionnaire and patients were reminded to take their medicine by phone using Fizakademi Patient Follow-up System. In addition montly MPR levels were measured. The life quality of patients were quantified at initiation, 3. month and 6.