Hipertansif retinopatisi olan hastalarda von willebrand faktör düzeyleri
The levels of von willebrand factor in patients with hypertensive retinopathy
  1. Tez No: 340641
  2. Yazar: MUSTAFA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Von Willebrand Faktör (vWf) endotel disfonksiyonunun bir belirtecidir. Hipertansif retinopati (HR)?nin patofizyolojik mekanizmaları henüz tam olarak belirlenememiştir. Kan basıncı yüksekliği retinopatinin patogenezini tek başına tamamen açıklayamaz, ED gibi diğer patofizyolojik mekanizmalar da sebepler arasında bulunabilir. Bundan dolayı, bu çalışma şu sorulara cevap vermek amacıyla yapıldı; (i) HR?de vWf düzeyi değişir mi ? (ii) HR evresi ile vWf düzeyleri arasında bir ilişki var mıdır? Bu çalışmaya HR?si olan 80 hipertansiyon hastası alındı. Hipertansif hastalar Keith- Wagener sınıflandırmasına göre iki gruba ayrıldı. Grup 1: Evre 1 HR?si olan 40 hastadan, grup 2 evre 2 HR?si olan 40 hastadan oluşturuldu. Kontrol grubu olarak, vücut kitle indeksi, yaş grubu ve cinsiyet açısından benzer 40 sağlıklı kişi alındı.
Özet (Çeviri)
Von Willebrand Faktor (vWf) is a marker of endothelial dysfunction. The pathophysiologic mechanism of hypertensive retiopathy (HR) is not fully established. Elevated blood pressure alone does not fully account for the extent of retinopathy, other pathogenic mechanisms may be involved, such as endothelial dysfunction. Therefore, this study was designed to answer the following questions; (i) Do vWf levels change in HR? (ii) Is there any relation between degree of HR and vWf levels? This study included 80 hypertensive patients with HR. The hypertensive patients were divided into two groups according to the Keith-Wagener classification. Group 1 comprised 40 patients with grade I HR, and Group 2 comprised 40 patients with grade II HR. We selected 40 healthy subjects matched for age, sex, and body mass index (BMI) for control group.