Renal transplantasyon yapılan hastaların diyaliz yöntemlerinin intraoperatif parametrelere göre değerlendirilmesi
Assessment of the dialysis methods according to operative parameters for the patients with renal transplantation
  1. Tez No: 340640
  2. Yazar: GONCA MERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde böbrek nakillerinde artış, greft ömrünü daha uzun tutulabilmek çoğu hekimin başlıca amacı olmuştur. Bu çalışmada diyaliz yöntemlerine göre böbrek nakli sırasında intraoperatif asid baz değişikliklerinin karşılaştırılması ve postoperatif erken dönem böbrek fonksiyonlarına etkisi araştırılmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Kliniği tarafından Ocak 2010 tarihinden itibaren renal transplantasyon yapılan 237 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Ocak 2010?dan itibaren renal transplantasyon yapılan 729 hastadan kadavradan nakil yapılan 155?i, 18 yaşından küçük 44?ü ve intraoperatif kan gazı kaydı bulunamayan 293?ü toplam 492 hasta çalışma dışı bırakıldı. Demografik verileri (yaş ve cinsiyetleri), kronik böbrek yetmezliği nedenleri, diyalize girip girmediği (preemptif olup olmadığı), diyaliz türü (hemodiyaliz ya da periton diyalizi) kaydedildi. Hastaların renal transplantasyon esnasında alınan kan gazı değerleri sırasıyla; pH, PaCO2, PaO2, glukoz, laktat, NaHCO3 olmak üzere kaydedildi. Preoperatif, intraoperatif ve postoperatif nabız, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı ve CVP değerleri kaydedildi. Ayrıca preoperatif BUN, kreatin, hemoglobin, sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor değerleri, postoperatif ise BUN, kreatinin, hemoglobin, sodyum, potasyum, kalsiyum değerleri kayıt edildi. Hastalar hemodiyaliz grubu, preemtif grup ve periton diyalizi grubu olarak üç gruba ayrıldı. Çalışmamızda intraoperatif kan gazı değerlerinden daha çok pH, laktat ve glukoz değerlerini postoperatif böbrek perfüzyonunu etkileyip böbrek fonksiyonu üzerine etkisini araştırmayı hedeflemiştik. Yapılan istatistiksel analizlerde preemptif grupta pH değerini, hemodiyaliz ve periton diyalizi gruplarından anlamlı olarak daha düşük (p < 0,05) bulunurken hemodiyaliz ve periton diyalizi grubunda ise pH değerinde anlamlı bir farklılık olmadığını gördük. Periton diyalizi grubunda laktat değeri hemodiyaliz ve preemptif gruplarından anlamlı olarak daha yüksekti (p < 0,05). Hemodiyaliz, preemptif ve periton diyalizi gruplarında hastaların glukoz değeri anlamlı farklılık göstermemişti. Yaptığımız analizler klinik öngörümüzü destekler tarzdaydı. Tüm hastaların pH değeri ile laktat, PaCO?, preoperatif BUN, postoperatif BUN, preoperatif Hg, preoperatif K, arasında anlamlı (p < 0,05) negatif korelasyon mevcuttu. pH değeri ile PaO2, HCO3, intraoperatif CVP arasında anlamlı (p < 0,05) pozitif korelasyon mevcuttu. Laktat değeri ile PaCO2, postoperatif BUN, postoperatif kreatinin arasında anlamlı (p < 0,05) pozitif korelasyon mevcuttu. Glukoz değeri ile laktat ve pH değeri arasındaki negatif korelasyon anlamlıyken, PaCO2, PaO2, postoperatif BUN, preoperatif kreatinin değeri arasında olan pozitif korelasyon anlamlıydı (p < 0,05). Bu bulgular bize intraoperatif metabolik durumun postoperatif dönemde böbrek fonksiyonlarını etkilediğini göstermektedir. İntraoperatif metabolik asidozun varlığı, laktat yüksekliği ve glukoz yüksekliği postoperatif dönemde BUN ve kreatinde de yüksekliğe sebep olmaktadır. Sonuç olarak renal transplantasyon hastalarında böbrek fonksiyonlarının iyi olması ve greft ömrünün uzun olması için intraoperatif dönem çok önemlidir. Başta preemptif hastalar olmak üzere tüm renal transplantasyon yapılan hastalarda kan gazı takibi, metabolik asidoza yerinde müdahale, hemodinamik insitabilite gibi intraoperatif parametrelere dikkat edilmelidir
Özet (Çeviri)
Because of the growing number of the patient population with renal transplantation, pronlation of the transplant kidneys life has become the one of the main purpose for most part of the medical staff especially doctors. In this study, we evaluated comparasion of the intraoperative acid-base chagements and post-operative early renal function between dialysis methods. We enrolled 237 patients in this study who having made renal transplantation by Transplantation Clinic of Akdeniz University Hospital since January, 2010. Patients files were analysed retrospectively. We excluded the 492 of the 729 patients who having made renal transplantation since January 2010, 155 of the 492 patients because of the cadaveric transplantations, 44 of the 492 patients because of the age was under the 18, and 293 of the 492 patients because of the absence of the intraoperatively blood gases tests result. The demographical datas of the patients (ages and genders), the cause of the chronical renal failure, status of the dialysis, the state of being preemptive, type of dialysis (haemodialysis or peritoneal dialysis) were recorded. Patients intraoperatively blood gases tests results (respetively; pH, PaCO2, PaO2, glucose, lactate and NaHCO3) were recorded. Preoperative, intraoperative and postoperative, pulse, systolic blood pressure, diastolic blood pressure and CVP measurements were recorded. Also preoperatively BUN, creatinine, haemoglobin, natrium, potassium, calcium and phosphor measurement and postoperatively, BUN, creatinine, haemoglobin, natrium, potassium and calcium measurements were recorded. Patients were divided inte three groups, haemodialysis group, preempitive group and peritone dialysis group. We aimed this study that, effects of the blood gasses tests results contain pH, lactate and glucose to the renal perfusion and renal functions postoperatively.