Sıçanlarda hızlı üst çene genişletmesi sonrası vasküler epitelyal büyüme faktörünün nano taşıyıcılarla uygulanması ile üst çene sutural bölgesinde oluşan değişikliklerin incelenmesi
Evaluation of changes at maxillary sutural region in rats caused by vegf applied with nano particle carriers following rapid maxillary expansion
- Tez No: 340696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Diş Hekimliği, Histoloji ve Embriyoloji, Bioengineering, Dentistry, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmanın amacı, deneysel üst çene genişletmesi sonrasında altın nano taşıyıcılar ile uygulanan vasküler epitelyal büyüme faktörünün sıçanların üst çene sutural bölgesinde kemik remodelingine etkisinin histomorfometrik olarak incelenmesidir. Çalışmada, 14 haftalık, 250g ağırlığında 5 grup, toplam 30 adet Wistar cinsi sıçanın üst çeneleri, 0,014 inç çapında paslanmaz çelik telden hazırlanmış heliksli genişletme aygıtı kullanılarak transversal olarak genişletilmiştir. Genişletme işleminin 5. gününde laboratuvar şartlarında hazırlanmış altın nano-parçacıklar (AuNP) ve vasküler epitelyal büyüme faktöründen (VEGF) oluşan kimyasal yapıdaki solüsyon sıçanların üst keser dişleri arasından başlayarak palatinal sub-mukozal alana enjekte edilmiştir. Çalışmada 5 grup vardır ve bu grupların hepsinde üst çene genişletmesi yapılmıştır. Bu 5 grupta, enjeksiyonu yapılan kimyasallar farklıdır, bu kimyasallar; serum fizyolojik, AuNP, VEGF, AuNP ile VEGF?nin karışımı ve AuNP+Oligonükleotid+VEGF?dir. Enjeksiyonu takip eden 10. günde sıçanlar sakrifiye edilmişlerdir. Deneyin sonunda, sıçanların üst çeneleri diseke edilmiş ve histomorfometrik inceleme için histolojik kesitler hazırlanmıştır. Boyanan kesitler, Stereoinvestigator 7.0.5 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Hacim ölçümleri için Leica C Plan X10 objektif (NA = 0,22) kullanılmıştır. Yapılan çalışmada, izotonik serum fizyolojik enjekte edilmiş kontrol grubu ile AuNP, VEGF, AuNP+VEGF ve AuNP+Oligonükleotid+VEGF enjekte edilmiş deney grupları yumuşak doku, kemik dokusu ve total kemik hacmi açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the bone remodelling effects of vascular epithelial growth factor (VEGF) applied through gold nano-particle (AuNP) carriers at the maxillary sutural region of rats after experimental maxillary expansion by histomorphometric analysis. In this study, a total of 30 Wistar rats that were 14 week old, 250 g weight were divided in 5 groups. Their maxillas were expanded transversally by expansion appliance with helixes that were bended from 0.014 inch diameter stainless steel arch wire. Chemical solution with gold nano particles and vascular endothelial growth factor was prepared in laboratuary conditions and at the 5th day of expansion they were injected between central teeth to the palatinal submucosal region of rats. In the experiment there are 5 groups to which palatal expansion done. In this 5 groups, different chemical solutions as isotonic saline, AuNP, VEGF, AuNP-VEGF mixture and AuNP+Oligonucleotide+VEGF were injected. 10 days after injection rats were sacrificed. At the end of the experiment, maxillas of rats were dissected and histological sections were prepared for histomorphometric evaluation. Stained sections were analysed using Sterioinvestigator 7.0.5 program. For volumetric measurements Leica C Plan X10 objektive (NA = 0.22) was used. In the study, soft tissue, hard tissue and total volumes were evaluated in groups to which isotonic saline (control), AuNP, VEGF, AuNP+VEGF and AuNP+Oligonucleotide+VEGF were injected.