Çocuk yoğun bakım ünitesinde ocak 2009-aralık 2011 tarihleri arasında izlenen kalp hastalıklarının klinik ve demografik özellikleri
  1. Tez No: 340697
  2. Yazar: ESRA BEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAVUTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kardiyak rahatsızlıklar çocukluk döneminde sık rastlanılan, yüksek oranda morbidite ve mortaliteye neden olan hastalıklardır. Bu nedenle kalp hastalığı olan çocukların sıklıkla yoğun bakımda takip ve tedavileri gerekebilmektedir. Bu amaçla hastanemiz çocuk yoğun bakım ünitesine Ocak 2009-Aralık 2011 tarihleri arasında yatan konjenital ve akkiz kalp hastalığına sahip çocukların demografik özellikleri, progresleri, eşlik eden diğer hastalıkları ve prognoza etki eden risk faktörlerinin saptanması planlandı. Yerel etik kurul onayı alındıktan sonra hastaların dosyaları taranarak sosyodemografik özellikleri, başvuru şikayetleri, fizik muayene bulguları, laboratuar sonuçları, ekokardiyografi sonuçları, kan kültürlerinde üreyen mikroorganizmalar, mekanik ventilatöre bağlanıp bağlanmama durumları, aldıkları tedaviler ve tedavi sonrasında hastaların prognozları kaydedildi. Bu sayede yatan hastaların sonuçları ve prognoza etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Hastalar ekokardiyografi sonuçlarına göre asiyanotik konjenital kalp hastalığı, siyanotik konjenital kalp hastalığı, kardiyomiyopatiler ve enfektif kalp hastalığı olarak gruplandırıldılar. Çalışmada toplam 65 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi; hastaların % 50?nin kız, % 49?nun erkek, % 78?nin 5 yaş ve altı olup yoğun bakımda ortalama kalış sürelerinin 11,2 gün (1-65gün) olduğu saptandı. Konjenital kalp hastalığı olan hastaların annelerinin % 44?nün 30 yaş ve üzeri, % 57 anne baba arasında akrabalık olup % 50?nin ilçede, % 49?nun ilde ikamet ettikleri görüldü. Hastaların başvuru şikayetleri % 44?nün morarma ve nefes darlığı, % 38?nin ateş, % 18?nin öksürük olduğu tespit edildi. Hastaların vital bulgularında ise % 20?nin 38 0C ve üzeri ateşi olduğu, % 76,9?nun yaşlarına göre taşikardik, % 47?nin takipneik, 1 hastanın ise yüzeyel soluduğu belirlendi. Hastaların % 23?nün kilosunun, % 18,5?nun boyunun, % 24?nün baş çevresinin 3 persentil altında olduğu görüldü. Kilosu 3 persentil altında olanların % 33?nün hayatını kaybettiği belirlendi. Hastaların % 32?nin mekanik ventilatöre bağlandığı, ortalama 4 gün (0,1-28 gün) mekanik ventilatörde kaldığı ve bunların da % 76?nın eksitus olduğu görüldü. Kan kültürlerinde Metisilin Rezistan Staphylococcus epidermidis, Acinetobacter baumanni, Candida sapprofiticus ürediği tespit edildi. Eksitus olan hastaların tanıları AVSD, DKMP, BAT, TOF, Miyokardit, bunların komplikasyonu olan PHT, KKY, enfektif endokardit ve eşlik eden diğer defektler (VSD, ASD, ritm bozuklukları) olduğu görüldü. Bu hastaların yaş ortalaması 4,7 ay (1,5-48 ay) olup ortalama 11,05 gün (1-30 gün) yoğun bakımda kaldıkları belirlendi. Sonuç olarak hastalarda prognoza etki eden faktörlerin hastalığın adı (AVSD, DKMP), ciddiyeti, başka ek hastalıkların varlığı (Down sendromu, serebral palsi), mekanik ventilatöre bağlanma, kullanılan ilaçlar (pozitif inotropik ajanlar, diüretikler) olduğu tespit edildi. Çalışmamızda enfeksiyon, kilonun üç persentil altı olması ve prognoz arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı. Çeşitli nedenler neticesinde (geç tanı konulması, altta yatan kalp hastalığına sekonder komplikasyonların gelişmesi, araya giren enfeksiyonlar, hastaların tartı alımının yetersiz olması, sosyoekonomik durum, çocuk kalp cerrahi sayısının yetersizliği) cerrahi müdahale gecikmesinin hastalarda mortalite düzeylerini arttırdığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Cardiac diseases common in childhood cause a high rate of morbidity and mortality. For this reason, children with heart disease may need to be treated at the intensive care unit very often. For this purpose, demographic characteristics, progression, accompanied diseases and determining risk factors affecting the prognosis of children with congenital and acquired heart disease was planned in our pediatric intensive care unit between January 2009 and December 2011. After approval by the local ethics committee, socio-demographic characteristics, symptoms, physical examination findings, laboratory results, the results of echocardiography, isolated pathogens in blood cultures, mechanical ventilation connection status, their treatment, and prognosis of the patients after treatment were recorded by reviewing the files of all patients. In this way, the results of hospitalized patients and to determine the factors that affect prognosis were aimed. According to the results of echocardiography, patients were grouped into acyanotic congenital heart disease, cyanotic congenital heart disease, cardiomyopathies and infective heart disease. A total of 65 patients were retrospectively evaluated; it is experienced that 50% of patients are female, 49% of patients are male, 78% of patients are age of 5 and under, thus the mean length of stay in intensive care unit is 11.2 days (1-65 days). Patients with congenital heart disease have the following characteristics: 44% of the mothers are aged 30 years and over, 57% of parents have relationship and 50% of patients live in a city centre and 49% of them are in province. It is found in patients with complaints that 44% of the have shortness of breath and bruising, thus 38% of them have fever, 18% of them have cough. In the patients' vital findings, 20% of them have 38 0C and above fever, 76.9% of them are tachycardia according to age, 47% of them are takipneik and one patient inhales is superficial. 23% of the patients by weight, 18.5% of them by length and 24% of them by head circumference are found to be below the third percentile. 33% of the patients with under the third percentile by weight are died. 32% of patients are connected to mechanical ventilation and remained an average of 4 days (0.1 to 28 days) of mechanically ventilated, thus 76% of them are died. In blood cultures, Methicillin-Resistant Staphylococcus epidermidis, Acinetobacter baumanni and Candida sapprofiticus are determined. Diagnosis of patients who died are observed as; AVSD, DCMP, TAG, TOF, myocarditis, complications of them PHT, heart failure, infective endocarditis, and other accompanying defects (VSD, ASD, rhythm disorders). The mean age of these patients are 4.7 months (range 1.5 to 48 months) and they stayed average of 11.05 days (1-30 days) in the intensive care unit. As a result, the factors affecting the prognosis are detected as: the disease name (AVSD, DCMP), the severity, the presence of any additional diseases (Down syndrome, cerebral palsy), mechanical ventilation connection and drugs (positive inotropic agents, diuretics). In our study, it is found that there is no significant correlation for infection, weight under three percentile and prognosis. Delaying surgery as a result of a variety of reasons (late diagnosis, the development of secondary complications of underlying heart disease, intercurrent infections, patients with inadequate weight gain, socioeconomic status, number of children's heart surgery inadequency), increases the levels of mortality in patients.