Sıçanlarda krill yağının palatal ekspansiyon nedenli yeni kemik oluşumuna etkisi
The effect of krill oil on new bone formation originated from rapid palatal expansion in rats
  1. Tez No: 777977
  2. Yazar: DOĞA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY DUMANLI GÖK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DEMİRCİ DELİPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Üst çenenin darlığı günümüzde yoğun olarak hızlı üst çene genişletmesi tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Sonrasında 6 ay pekiştirme süresi olarak kabul edilmekte, fakat bu süreçte hasta kooperasyonunun kaybedilmesine, tedavi süresinin uzamasıyla enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilmekte ve sonunda yine nüks görülebilmektedir. Bu nedenle pek çok araştırmacı genişletme sonrası oluşacak kemik dokunun hızı ve mekanik niteliğini geliştirmeyi amaçlayan çalışma yapmıştır. Çalışmamızın amacı antienflamatuvar özelliği olan krill yağının sıçanlara uygulanan hızlı üst çene genişletme tedavisi ve pekiştirme dönemi sonrası kemik remodellingi üzerindeki etkisinin radyolojik ve histolojik olarsk incelemektir. Çalışmamızda 32 adet Wistar Albino sıçan kullanılmıştır. Denekler 4 çalışma grubuna ayrılmış, kontrol grubundaki deneklere hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Sadece ekspansiyon grubuna heliksli genişletme apareyi uygulanmıştır. Krill ekspansiyon grubuna genişletme ve pekiştirme dönemi boyunca krill yağı ektresi uygulanmıştır. Krill retansiyon grubuna genişletme tedavisinden 40 gün öncesinden başlanarak pekiştirme dönemi sonuna kadar krill yağı ekstresi uygulanmıştır. Deney sonunda örnekler Mikro bilgisayarlı tomografi ile taranmış sonrasında histolojik boyamalar yapılmıştır, sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Radyolojik değerlendirme sonucunda HÜÇG tedavisinde krill yağı takviyesi yapılan gruplarda trabeküler ayrılma parametresinde sadece ekspansiyon yapılan gruba göre düşük, trabeküler sayı parametresinde kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. İmmünohistokimyasal incelemeye göre HÜÇG tedavisi boyunca krill yağı takviyesi yapılan grupta RANKL primer antikoru boyanma yoğunluğu kontrol ve sadece ekspansiyon yapılan gruba göre düşük, krill yağı takviyesi yapılan gruplarda OPG primer antikoru boyanma yüzdesi kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Krill yağı ekstresinin hızlı üst çene genişletme sonrası oluşan yeni kemik dokuda osteoklastik aktiviteyi azaltabileceğini ve trabekülasyonu arttırabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine radiologically and histologically the anti-inflamatory effect of krill oil on bone remodeling after RPE on rats. In our study, 32 Wistar Albino rats were used. No intervention was made on the subjects in the control group. Krill oil extract was applied to the krill expansion group during expansion and retention period and to the krill retention group starting from 40 days before the expansion treatment until the end of the retention period. In radiological evaluation, in the treatment of maxillary expansion, krill oil supplementation was found to decrease the trabecular separation parameter comparing the only expansion group's and increase the trabecular number parameter comparing the control group's. Our investigations have shown that the RANKL primary antibody staining intensity was found to be lower in the krill oil supplemented group during RPE compared to the control and only expansion group. Also the OPG primary antibody staining intensty was higher in the krill oil supplemented groups compared to the control group. It was concluded that krill oil extract can reduce osteoclast activity and increased trabeculation in new bone tissue formed after rapid maxillary expansion.