45 yaş ve üstü bireylerde 'ayak bileği/ön kol indeksi' ve sf-36 ile periferik arter hastalığı ve yaşam kalitesi değerlendirilmesi; 'yürüme mesafesinin azalması ölçeği': geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
45 years and older patients's evaluation of peripheral artery disease with ankle brachial index and of quality of life: with sf-36 ' study of wiq's reliability and validity
- Tez No: 340731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR, DR. ZAFER ŞİŞLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: 45 Yaş ve Üstü Bireylerde 'Ayak Bileği/Ön Kol İndeksi (ABİ)' ve SF-36 ile Periferik Arter Hastalığı ve yaşam kalitesi değerlendirilmesi; 'Yürüme Mesafesinin Azalması Ölçeği' (WIQ) Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma İzmir Balçova bölgesindeki bir aile sağlığı merkezine başvuran 283 gönüllü katılımcıyla yapılmıştır. Araştırmacı tarafından anamnez ve fizik muayene yöntemleri uygulanması ardından ABİ değerleri hesaplanmış ve periferik arter hastalığı (PAH) olup olmadığı belirlenerek SF36 ölçeği ile yaşam kalitesi değerlendirilmiştir. Türkçeye uyarlanan WIQ anketi 2-4 hafta ara ile iki kez uygulanarak test-retest analizleri yapılmıştır. WIQ ve SF-36 arasındaki ilişki geçerlik için hesaplanmış, iç tutarlıklık için Cronbach alfa hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to assess PAD with ABI and quality of life with the SF-36,“Walking Impairment Questionnaire”(WIQ), determine the validity and reliability of Turkish. Methods: 283 volunteers participants a family health center in Izmir Balçova participated in this research. Following the history and physical examination methods by the researcher; ABI values were calculated, determining whether peripheral arterial disease (PAD), and the quality of life were evaluated with scale of the SF36. By applying WIQ, adapted to Turkish, questionnaire twice with an interval of 2-4 weeks, test-retest analyzes were conducted. And SF-36 were calculated for the relationship between WIQ validity, internal consistency, Cronbach's alpha was calculated.