Diz osteoartritli hastalarda konvansiyonel ve akupunktur benzeri transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu(TENS) tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy of conventional and acupuncture-like transcutaneous electrical nevre stimulation (TENS) in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 340732
  2. Yazar: GÜLER ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. RAMAZAN KIZIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı diz osteoartritli hastaların tedavisinde konvansiyonel ve akupunktur benzeri Transkutan Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) uygulamasının ağrı, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal Metod: Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniği?ne diz ağrısı şikayeti ile başvuran iki yanlı primer diz osteoartriti tanısı konan 60 hasta alındı. Hastalar randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Grup I?de yer alan hastalara 4 Hz frekans ve 200 mikrosaniye (µsn) dalga genişliğinde akupunktur benzeri TENS, grup II?de yer alan hastalara 70 Hz frekans ve 100 µsn dalga genişliğinde konvansiyonel TENS 30 dakika süreyle uygulandı. Hastaların diz ağrısı 10 cm`lik görsel analog skala (VAS) ile, eklem hareket açıklığı (EHA) goniometrik ölçüm ile, fonksiyonel durum Western Ontario ve McMaster Universities Osteoarthritis İndex (WOMAC)?ın Türkçe uyarlaması ile, yaşam kalitesi kısa form-36 (SF-36)?nın Türkçe uyarlaması ile değerlendirildi. Hastalar tedavi başlangıcında, 3. haftada ve 6.haftada değerlendirildi. Bulgular: Her iki tedavi grubunda ağrı-VAS, WOMAC ağrı, WOMAC-fiziksel fonksiyon ve SF-36 alt grup skorlarının bazılarında tedavi öncesine göre anlamlı iyileşme saptandı (p0.05). Gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Konvansiyonel TENS ve akupunktur benzeri TENS ağrı ve fiziksel fonksiyon üzerine etkili saptanmıştır. Diz EHA üzerine her iki TENS uygulamasının etkisi saptanmamıştır. Konvansiyonel TENS ve akupunktur benzeri TENS?in birbirine üstünlükleri saptanmamıştır. Anahtar Sözcükler : Diz osteoartriti, Konvansiyonel ve akupunktur benzeri TENS
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluate the effects of conventional transcutaneous electrical nevre stimulation(TENS) and acupuncture-like TENS on pain, physical function, quality of life in patient with knee osteoarthritis. Material Method: Sixty patients who applied to the Dokuz Eylül University Physical Therapy and Rehabilitation policlinic with knee pain and diagnosed as primary bilateral knee osteoarthritis were included in the study. Patients were randomly assigned to two groups. Patients in group I recieved the frequency of 4 Hz and the pulse width was set at 200 microseconds(µsn) acupuncture-like TENS, group II recieved the frequency of 70 Hz and the pulse width was set at 100 µsn conventional TENS. The duration of treatment TENS treatment is 30 minutes. Assesment of knee pain with VAS of 0-10 cm, knee range of motion(ROM) with goniometer, physical function with Turkish form of Western Ontario ve McMaster Universities Osteoarthritis İndex (WOMAC), quality of life with Turkish form of Short-Form 36(SF-36) were done before teratment, at three weeks and at six weeks.