Serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin düzeylerinin pulmoner tromboembolide tanısal değeri
Diagnostic value of plasma neutrophil gelatinase-associated lipocalin levels in pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 340733
  2. Yazar: ERCÜMENT SARITABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YANTURALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
SERUM NEUTROPHIL GELATINASE-ASSOCIATED LIPOCALIN DÜZEYLERİNİN PULMONER TROMBOEMBOLİDE TANISAL DEĞERİ Giriş ve Amaç; Pulmoner tromboemboli, tanı koyma yöntemlerinde ilerlemelere rağmen günümüzde erken tanı ve tedaviye başlamanın güçlüklerinin yaşandığı, gecikmelere bağlı mortalite ve morbiditenin arttığı hastalıklardan biridir. Çalışmamızda acil serviste tanısal değeri yüksek, hızlı, invaziv olmayan, ucuz ve kolay ulaşılabilen, biyokimyasal belirteç olarak düşündüğümüz neutrophil gelatinase-associated lipocalin testinin pulmoner tromboemboli hastalığında tanısal değerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem; Dokuz Eylül Üniversitesi erişkin acil servisine başvuru sırasında pulmoner tromboemboli semptomları olan, klinik bulgular ve tetkikleri ile pulmoner tromboemboli düşünülen hastalardan bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiografi görüntülemesi yapılan, dışlama kriterlerine sahip olmayan ve yazılı onam alınan hastalar dahil edildi. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin yüksekliğine neden olabilecek tanılara sahip hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bilgisayarlı tomografi ile pulmoner anjiografi için intravenöz kontrast madde verilmeden önce hastadan alınan kanda yatakbaşı neutrophil gelatinase-associated lipocalin düzeyi ile diğer rutin testler ise acil biyokimya laboratuvarında çalışıldı. Çalışmamızda neutrophil gelatinase-associated lipocalin testinin pulmoner tromboembolide bilgisarlı tomografi ile pulmoner anjiografi?ye göre geçerliliği (tanı değeri) araştırıldı. Bulgular; Çalışmaya alınan ve yatakbaşı neutrophil gelatinase-associated lipocalin düzeyi saptanan, bilgisayarlı tomografi ile pulmoner anjiografi ile görüntülemesi yapılan 69 hastanın 31?inde (% 44.9) pulmoner tromboemboli tanısı konuldu. Hastaların 38?inde (% 55) bilgisarlı tomografi ile pulmoner anjiografide pulmoner tromboemboli gösterilemedi. Pulmoner tromboemboli saptanan hastalar ile saptanmayan hastalar arasında yaş ve cinsiyet farkı ile komorbid hastalıkları arasında anlamlı fark bulunmadı. Acil servise başvuru şikayetlerinde en sık nefes darlığı ve gögüs ağrısı görüldü. Ancak acil servis başvurusu sırasında senkop dışında geliş şikayetleri yönünden pulmoner tromboemboli tanısı alan hastalar ile almayan hastalar arasında anlamlı fark saptanmadı. Laboratuvar değerlerine bakıldığında Pulmoner tromboemboli saptanan hastalarda neutrophil gelatinase-associated lipocalin düzeyi anlamlı olarak yüksek saptandı. Çalışmaya dahil edilen pulmoner tromboemboli tanısı alan ve almayan hastalar arasında neutrophil gelatinase-associated lipocalin ile kan üre nitrojen düzeyleri dışında anlamlı fark bulunmadı. En yüksek seçicilik ve en yüksek duyarlılık esas alınarak pulmoner tromboembolide neutrophil gelatinase-associated lipocalin kesim noktası 88 ng/ml olarak belirlendi. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin testinin, pulmoner tromboemboli tanısında belirlenen kesim noktası değerine göre % 70.97 ile en yüksek duyarlılığa ve % 60.53 ile en yüksek seçiciliğe sahip olduğu görüldü. Pozitif prediktif değeri % 59.46, negatif prediktif değeri % 71.88 saptandı. Sonuç;Acil servise başvuran pulmoner tromboemboli tanısı konan hastalarda anlamlı olarak yüksek bulunan Neutrophil gelatinase-associated lipocalin düzeyi, pulmoner tromboemboli tanısında güvenilir bir biyokimyasal belirteç olarak öngörülmemektedir.
Özet (Çeviri)
DIAGNOSTİC VALUE OF PLASMA NEUTROPHIL GELATINASE-ASSOCIATED LIPOCALIN LEVELS IN PULMONARY THROMBOEMBOLISM Summary Introduction and aim: Despite the developments in diagnostic methods, pulmonary tromboembolism is one of the disease that difficulties of early diagnose and initiation of treatments and high rates of mortality and morbidity due to delays are experienced. In our study, neutrophil gelatinase-associated lipocalin test as a biochemical marker thought to be high diagnostic value , fast , non invasive , inexpensive and easily accesible for aimed to determine the diagnostic value of thromboembolic disease. Materials and methods: Patients with pulmonary thromboembolism symptoms admitted to the emergency department of Dokuz Eylul University who had clinical, examinations findings which are suspected pulmonary thromboembolism and had no exclusion criteria, scanned with computed tomographic pulmonary angiography, provided written informed consent were included into this study. Patients with diagnoses that may cause the height of neutrophil gelatinase-associated lipocalin were excluded. Blood samples had been taken from the patient in bedside to study neutrophil gelatinase-associated lipocalin levels and other routin tests in biochemistry laboratory before administration of intravenous contrast substance for scaning of computed tomographic pulmonary angiography. In our study, diagnostic value of the neutrophil gelatinase-associated lipocalin test according to validity of computed tomographic pulmonary angiography was investigated. Results: 31 (44.9%) of the 69 patients who included to the study and neutrophil gelatinase-associated lipocalin levels detected and scanned with computed tomography pulmonary angiography patients were diagnosed as pulmonary embolism. 38 patients (55%), pulmonary thromboembolism had not been showed by computed tomographic pulmonary angiography. In compare the patients who have pulmonary thromboembolism and patients who have not pulmonary thromboembolism there were no significant difference according to the comorbid diseases, age, gender. Dispnea and chest pain in the patient admitted to the emergency department are seen the most frequent complaint. However there were no signifacantly difference in complaints of the patients between diagnosed pulmonary thromboembolism and not diagnosed pulmonary thromboembolism except for the syncope for incoming to the emergency services. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin levels in patients with pulmonary thromboembolism were determined significantly higher. There were no signifacantly difference between the patients diagnosed pulmonary thromboembolism and not diagnosed pulmonary thromboembolism in biochemical values except for neutrophil gelatinase-associated lipocalin and blood urea nitrogen levels. Cutoff concentration of neutrophil gelatinase-associated lipocalin for the presence of pulmonary embolism was 88 ng/ml and based on most sensitivity and spesificity. The sensitivity and specificity of this cutoff concentration for the diagnose of pulmonary embolism were 70.97% and 60.53%, respectively, which give positive and negative predictive values of 59.46% and 71.88% Conclusion: Significantly high neutrophil gelatinase-associated lipocalin levels in patients were diagnosed as pulmonary embolism who into emegency department could not predict as reliable biochemical marker for diagnose of pulmonary embolism