Deneysel hayvan modelinde, maksiller sinüs mukozasında, fibrin glue ve siyanoakrilatın histopatolojik etkileri
Histopathological effects of fibrin glue and cyanoacrylates in maxillary sinus in an experimental animal model
- Tez No: 340753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİROL UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Selda Sarıkaya, Deneysel Hayvan Modelinde, Maksiller Sinüs Mukozasında, Fibrin Glue ve Siyanoakrilatın Histopatolojik Etkileri, Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Tezi, Zonguldak 2013 Amaç: Bu çalışmada, fibrin glue ve siyanoakrilatın, maksiller sinüs mukozasında histopatolojik etkilerinin tavşan modelinde gösterilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bülent Ecevit Üniversitesi hayvan deneyleri laboratuvarında, 2,5?3 kg ağırlıklarında, 14-16 haftalık genç erişkin 20 adet beyaz Yeni Zellanda tavşanı, çalışmanın başlangıcında iki gruba ayrıldı. On tavşanın sağ maksiller sinüs içine fibrin glue, diğer on tavşanın sağ maksiler sinüs içine siyanoakrilat uygulandı. Kontrol grubu olarak, aynı tavşanların sol maksiler sinüs içine SF uygulandı. Çalışma sırasında, siyanoakrilat uygulanan gruptan ölen bir tavşan çalışma dışı bırakıldı. Operasyon sonrası 21. günde hayvanlar sakrifiye edildi. Maksiller sinüs mukoza örnekleri; inflamasyon derecesi, fibrozis, yabancı cisim reaksiyonu, siliyer kayıp, mukoza altındaki kemik yapılarda osteoneogeneziste artış ve seröz glandlarda kayıp açısından histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Maksiller sinüs mukozasında, fibrin glue gurubunda kontrol gurubuna göre inflamasyon derecesi, fibrozisi, yabancı cisim reaksiyonu, siliyer kayıp, osteoneogenezis ve seröz glandlarda kayıp açısından istatistiksel olarak anlamlı artış izlendi (P:0.001,
Özet (Çeviri)
Selda Sarıkaya, Histopathological Effects of Fibrin Glue and Cyanoacrylates in Maxillary Sinus in an Experimental Animal Model, Bulent Ecevit University Faculty of Medicine, Thesis in ENT, Zonguldak 2013 Aim: The aim of this study is the show and compare the histopathological effects of fibrin glue and cyanoacrylates in maxillary sinus mucosa on rabbits. Material and Methods: 20 New Zealand rabbits that were between 2.5-3 kg in weight and 14-16 weeks in age were divided in 2 groups (ten of each) to study histopathological effects of fibrin glue and cyanoacrylates in maxillary sinus. While in group one the right maxillary sinüs of rabbits were treated with fibrin glue, in group two the right maxillary sinüs of rabbits were treated with cyanoacrylates. As control group, the left maxillary sinus of these rabbits were treated with SF. One of the rabbits who was treated with cyanoacrylates died during the study and removed from the analysis. On postoperative day 21, the animals were euthanatized. The maxillary sinus mucosa samples were analyzed pathologically for inflammation degree, fibrosis, foreign body reaction, the loss of siliyer, increase of osteogenesis in bone structure under the mucosa and the loss of seroz glands. Results: Statistically significant differences in maxillary sinus mucosa between the fibrin glue and control group for inflammation degree, fibrosis, foreign body reaction, the loss of siliyer, osteogenisis and the loss of seroz glands are observed. These parameters are increased for the fibrin glue (P:0.001,