Ozonla ön koşullamanın preopeartif radyoterapi alan ratlarda kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkisi
Effects of ozone preconditioning on the healing of rat colonic anastomosis after preoperative radiotherapy
- Tez No: 340754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UĞUR EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Kolorektal kanserlerde uygulanan neoadjuvan radyoterapi anastomoz iyileşmesindeki mekanik ve biyokimyasal parametreleri olumsuz yönde etkilemektedir. Radyasyonun etkisi, hücrelerde bulunan suyun radyolitik dekompozisyonu sonucunda açığa çıkan serbest oksijen radikalleri (SOR) ile meydana gelmektedir. Dahası, radyasyon mikrovasküler dolaşımın azalmasına, lokal iskemi ve dolayısıyla yetersiz iyileşmeye neden olmaktadır. Yapılan çalışmalar, ozonun antioksidan enzim aktivitesini arttırdığını ve konağı SOR ile meydana gelebilecek hasarlanmaya karşı hazırladığını göstermiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Ratlar (n=48) 6 gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki ratlara sol kolon rezeksiyonu ve anastomozu uygulandı. Kontrol Grupları (1 ve 2); sadece anastomoz uygulandı. Salin Grupları (3 ve 4); radyoterapi öncesi 5 gün boyunca 1 mg/kg/gün intraperitoneal salin verildi. Ozon Grupları (5 ve 6); radyoterapi öncesi 5 gün boyunca 1 mg/kg/gün intraperitoneal ozone verildi. Takiben ratlara 6 Gy total vücut ışınlaması uygulandı. Anastomozlar ise ışınlama sonrası 7. günde gerçekleştirildi. Grup1, 3 ve 5?teki ratlar anastomoz sonrası 3. günde, Grup 2, 4 ve 6 daki ratlar ise anastomoz sonrası 7. Günde sakrifiye edildiler. SONUÇLAR: Ortalama patlama basıncı Grup 3 ve Grup 6 anlamlı olarak yüksek bulundu; 50.75 ve 140.88 cm-su. Ozon verilen gruplarda (Grup 5 ve 6) HPO düzeyleri verilmeyen gruplara (Grup 3 ve 4) oranla daha yüksekti. Tüm gruplarda kontrol gruplarına oranla inflamatuar hücre infiltrasyonunun daha yoğun olduğu gözlendi. Gruplar arasında fibroblast proliferasyonunun benzer olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Tartışma ve Sonuç: Çalışmada, ozonla oksidatif ön koşullamanın radyoterapi sonrası yapılan anastomozlar üzerine olumlu etkisi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Neoadjuvant radiotherapy for colorectal cancer could affect mechanical and biochemical parameters of anastomotic healing. The killing action of radiation is mainly mediated through the free radicals generated from the radiolytic decomposition of cellular water. Objective: We aimed to investigate the effect of controlled administration of ozone on healing of anastomosis and activation of antioxidant enzymes in colon in radiotherapy received colonic anastomosis. Material and Methods: Rats (n=48) were randomly divided into 3 groups. Left colonic resection and anastomosis were performed in each group. Control groups (1 and 2); received no further treatment. Saline-treated Groups (3 and 4); 1 mg/kg/day saline was administered intraperitoneally for five consecutive day before irradiation. Ozone-treated Groups (5 and 6); rats received 1 mg/kg/day ozone therapy intraperitoneally for five consecutive day before irradiation. Then rats were exposed to whole-body IR (6 Gy) after pretreatment with either saline or ozone. Anastomosis was performed in groups on the 7th day after irradiation Results: The mean bursting pressure was significantly low in Group 3 and was significantly high in Group 6; 50.75 and 140.88 cm of water. In the groups in which ozone was given (Groups 5 and 6), the tissue HPO levels were higher than in the groups which were not given ozone (Groups 3 and 4). In all the groups in respect to the control group, inflammatory cell infiltration was observed in a more intense way. Conclusion: Ozone oxidative preconditioning has favorable effects on healing of experimental colon anastomosis.