Geniş spektrumlu beta laktamaz ve AmpC beta laktamaz üreten escherichia coli ve klebsiella pneumoniae kökenlerinde karbapenemlere direnç ve mutant engelleme konsantrasyonunun belirlenmesi
Determination of carbapenem resistance and mutant prevention concentration escherichia coli and klebsiella pneumoniae strains producing extended spectrum beta lactamases and AmpC beta lactamases
- Tez No: 340769
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER SÖYLEDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) ve plazmid aracılı AmpC (pAmpC) beta laktamaz üreten Enterobactericeae kökenleri ile gelişen enfeksiyonların tedavisinde karbapenemlerin sıklıkla kullanılması beraberinde karbapenem direnci gelişmesine neden olmuştur. Bu nedenle çalışmamızda karbapenemlerin mutant engelleme konsantrasyonlarının (MEK) saptanması ve tedavi sırasında gelişen dirence GSBL ve/veya pAmpC beta laktamaz üretiminin herhangi bir etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya test grubu olarak, imipenem ve meropenem MİK=256 µg/ml) sergilemiştir. GSBL(+) kökenlerde imipenem ve meropenem 0,015-0,06 µg/ml gibi çok düşük MİK değerlerinde bile yaklaşık %50 oranında mutant seçimine neden olmaktadır. Bu verilere göre; i) Köken karbapenem duyarlı olsa da GSBL ve pAmpC üretimi karbapenem dirençli mutant seçimine neden olmaktadır. ii) Karbapenemaz üreten kökenlerde karbapenem MİK değeri duyarlı olmasına rağmen tedavide başarısızlık olma olasılığı oldukça yüksektir. iii) Doripenem ve ertapenem en az, imipenem ve meropenem en fazla mutant seçen karbapenemlerdir.
Özet (Çeviri)
Carbapenem usage has increased in treatment of infections caused by ESBL and plasmid mediated AmpC (pAmpC) beta lactamase producing Enterobacteriaceae. This practice has resulted in emergence of carbapenem resistance. Therefore, this study aimed to determine mutant prevention concentrations of carbapenems and resistance development during carbapenem treatment of infections due to ESBL and/or pAmpC beta-lactamase producing bacteria. Among the Escherichia coli and Klebsiella pneumoniae isolates having imipenem and meropenem MIC=256 µg/ml). In ESBL(+) strains, imipenem and meropenem even in very low MICs (0,015-0,06 µg/ml) have selected carbapenem resistant mutants in a rate of 50%. According to the results of this study, i) ESBL and pAmpC production bring about selection of carbapenem resistant mutants even though strains are carbapenem susceptible in routine tests, ii) Infections caused by strains with carbapenem MICs in susceptible range but producing carbapenemase may have high probability of treatment failure, iii) Among carbapenems, doripenem and ertapenem have the least imipenem and meropenem have the most potential for mutant selection.