Köpek ve kedi dışkılarında genişlemiş spektrumlu beta laktamaz ve AMPC beta laktamaz üreten Escherichia coli'nin prevalansının belirlenmesi
Determination of extended spectrum beta-lactamase (ESBL) and AMPC beta-lactamase producing Escherichia coli prevalence in fecal samples of dogs and cats
  1. Tez No: 408307
  2. Yazar: BERNA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYYAL AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ilinde sağlıklı köpek ve kedi dışkılarında, genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) ve/veya AmpC beta laktamaz üreten Escherichia coli'nin prevalansı ve beta laktamaz genlerinin belirlenmesi amaçlandı. 192 köpek ve 192 kedi dışkı örneği 1 mg/L sefotaksim içeren MacConkey agara ekildi. GSBL ve AmpC beta laktamaz pozitifliği tarama ve doğrulama testleri ile fenotipik olarak tespit edildi. Fenotipik olarak pozitif olduğu belirlenen izolatlarda TEM, SHV, OXA-10, PER-2, CTX-M ve alt grupları ile AmpC genlerinin (CIT, FOX, MOX, EBC, ACC, DHA) varlığı PCR ile araştırıldı. GSBL üreten E.coli prevalansı genotipik olarak köpeklerde %20,3 (n=39) ve kedilerde %8,3 (n=16); AmpC üreten E.coli prevalansı köpeklerde %3,7 (n=7) ve kedilerde %0,6 (n=1) bulundu. GSBL ve/veya AmpC beta laktamaz üreten E.coli'nin köpek izolatlarında, sırasıyla; blaCTX-M Grup 1 (n=39), blaTEM (n=21), blaCIT (n=5), blaSHV (n=2) ve blaMOX (n=1) genlerini içerdiği belirlendi. Kedi izolatlarında, sırasıyla; blaCTX-M Grup 1 (n=13), blaTEM (n=11), blaCTX-M Grup 9 (n=3) ve blaSHV (n=2) genlerini içerdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were investigate the prevalence and genes of extended-spectrum beta lactamase (ESBL) and/or AmpC beta lactamase producing Escherichia coli from feces of healthy dogs and cats in Istanbul. Fecal samples of dogs (n=192) and cats (n=192) were collected and cultured on MacConkey agar plates containing 1 mg/L cefotaxime. ESBL and AmpC positivity were phenotypically detected by monitoring and confirmation tests. TEM, SHV, OXA-10, PER-2, CTX-M with subgroups and AmpC genes (CIT, FOX, MOX, EBC, ACC, DHA) were investigated by PCR. Prevalence of ESBL producing E.coli was demonstrated 20.3% (n=39) in dogs and 8.3% (n=16) in cats; AmpC producing E.coli 3.7% (n=7) in dogs and 0.6% (n=1) in cats. Canine isolates contained, respectively; blaCTX-M Group 1 (n=39), blaTEM (n=21), blaCIT (n=5), blaSHV (n=2) and blaMOX (n=1). Feline isolates contained, respectively; blaCTX-M Group 1 (n=13), blaTEM (n=11), blaCTX-M Group 9 (n=3) and blaSHV (n=2).