Çocuklarda kısa süreli iki farklı kuvvet antrenmanı ve detraining etkisi
The effect of detraining and short term different type of strength training in children
  1. Tez No: 340787
  2. Yazar: ALİ COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; iki farklı kuvvet antrenmanın çocukların kuvvet gelişimi ve detraining dönemi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırmaya 1. grup (ağırlık ort: 30,50 ± 7,04kg; boy ort: 128,65 ± 6,74 cm; BKI: 18,06 ± 2,80 83 kg/m2 ve 2. grup ağırlık ort: 28,78 ± 4,50 kg; boy ort: 131,12 ± 2,80 cm; BKI: 17,11 ± 2,83 kg/m2) toplam 30 çocuk katılmıştır. Araştırmada elastik bant ve kendi vücut ağırlığı ile 6 hafta süren kuvvet antrenmanı kullanılmıştır. Araştırmada boy ölçümü, ağırlık ölçümü, bacak kuvveti ölçümü, mekik testi, şınav testi ve barda asılı durma testleri kullanılmıştır. Bütün testler 5 kez uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için paired t test, one way ANOVA ve tekrarlı ANOVA istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, elastik bant ve kendi vücut ağırlığı ile antrenman yapan grubun antrenman sonrası değerleri arasında; bacak kuvveti ve şınav sayısında anlamlı fark olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate two different strength training effects on children's force development and detraining period. Thirty children (1st group weight average: 30,50 ± 7,04 kg; height average: 128,65 ± 6,74 cm ; BKI: 18,06 ± 2,80 83 kg/m2 and 2nd group weight average: 28,78 ± 4,50 kg; height average: 131,12 ± 2,80 cm; BKI: 17,11 ± 2,83 kg/m2) participated in the study. Strength training which took 6 weeks with elastic band and body weight training was used in the study. Height measurements, weight measurements, leg strength test, sit-up test, push-up test, and hanging out at the bar tests were used in the study. All the tests were applied five times. Paires t- test, one Way ANOVA and repeated ANOVA statistics tests were used to analyze the data. The study results show that there were meaningful differences in leg strength and the number of push up between the data of the group which trained with elastic bands and body weight after training (p0.05).