Examining and improving the service quality in the total quality management
  1. Tez No: 34079
  2. Yazar: AYSEL EVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ HAKSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Üretim ve/veya hizmet sektörünün günümüzün artan rekabet koşullarında uzun vadede başarılı olması ve başarısının devamı için, tasarımdan- üretime ve satış sonrası hizmetlere kadar olan proseslerde sıfır hatalı kaliteyi amaçlamak ve sağlamak bir ön koşuldur. Bu amaç“Toplam Kalite Yönetimi”felsefesini uygulamak ve yaşamakla gerçekleşir. Bu çalışmanın amacı Toplam Kalite Yönetimini dikkate alarak servis kalitesinin incelenmesi ve geliştirilmesidir. Bu çalışma aynı zamanda bir firma üzerinde uygulamadır. Bu tez sekiz temel konudan oluşmaktadır. 1. Toplam Kalite Yönetiminin tanımlanması. 2. Toplam Kalite Yönetiminde Servis Kalitesinin İncelenmesi. 3. Beyaz eşya sektöründe Servis Kalitesinin oryantasyonunun verilmesi. 4. Mevcut Servis girdilerinin ve çıktılarının incelenmesi. 5. Araştırma metodolojisinin tanımlanması. 6. Temel bulguların verilmesi. 7.Servis Kalitesinin geliştirilmesi için gerekli metodların ve sistemlerin önerilmesi ve tanıtılması. 8. Önerilen sistemlerin ve metodların maliyet - fayda analizinin yapılması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aiming and ensuring the zero defect quality in all the processes from the design phase to production and to after sale service phase is a necessary and sufficient condition for long-term success among the the increasing competitive market conditions. This aim is achieved by appliying and living the philosophy of the“Total Quality Management”The objective of this study is to examine and improve service quality based on Total Quality Management and this study is also an application to the one of the biggest companies in Turkey. This thesis is divided in to eight main subject 1. Defining Total Quality Management 2. Examining Service Quality in the Total Quality Management 3. Giving Service Quality orientation in white good industry 4. Analyzing the actual service and its delivery characteristics 5. Describing research methodology 6. Giving the major findings 7. Defining and / or proposing required methods and systems to improve the service quality. 8. Analyzing the proposed systems/methods.