Application of data envelopment analysis of the after sales service network of a durable goods manufacturing company
  1. Tez No: 34080
  2. Yazar: MERT CEZZAR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Veri Zarflama Yöntemi (VZY), doğrusal programlamaya dayalı parametresiz bir teknik olup, organizasyonel birimlerin göreli etkinliğini ölçmekte kullanılmaktadır. Diğer tekniklere üstünlüğü, tek bir boyuta indirgenemeyen birden çok girdi ve birden çok çıktının olduğu durumlarda uygulanabilmesidir. Bu gibi durumlara örnek olarak okul ve hastaneleri verebiliriz. Bu çalışma, Veri Zarflama Yöntemi'nin, Türkiye'de önemli pazar payına sahip dayanıklı eşya üreticisi bir firmanın satış sonrası servis birimlerine uygulanmasını kapsamaktadır. Çalışmanın amacı, birimlerin göreli etkinliklerini bulmak ve birim yöneticilerine, etkin olmamanın nedenleri ve etkinliğin nasıl arttırılabileceği konusunda öneriler sunmaktır. Şu anda uygulanan değerlendirme sisteminde, her servis için anketler doldurulmakta, ancak anket sorularına sabit ağırlıklar verilmektedir. Birimler arasında homojenliği sağlamak ve problemin boyutunu çok fazla büyütmemek için sadece istanbul Kadıköy bölgesindeki servis birimleri incelenmiştir. İncelemeye, en geniş veri setiyle başlanmış, daha sonra bu set iki girdi ve iki çıktıdan oluşan son modele indirgenmiştir. Birimler, ölçeğe göre değişen getiri varsayımı altında da incelenmiş, böylece birimlerin ölçek ekonomileri saptanmaya çalışılmıştır. Bunlara ek olarak, etkin ve etkin olmayan birimler, içinde bulundukları çevre şartları açısından da ele alınmış ve etkin olmamanın çevre şartlarına bağlı olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışmada oluşturulan doğrusal programlar, Lindo yazılımı ile çözülmüştür. Modelin uygulanması çok sayıda doğrusal modelin çözümünü ve analizini gerektirdiği için bir dizi bilgisayar programı geliştirilmiş ve doğrusal modeller bu programlar sayesinde oluşturulmuştur. Ayrıca Lindo programının çıktıları da bilgisayar programlan yardımıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Data Envelopment Analysis (DEA) is a linear programming based nonparametric technique for measuring the relative performance of organizational units, where the presence of multiple inputs and outputs makes comparison difficult. It is especially useful in environments where inputs and outputs can not easily be reduced to single monetary terms; such as hospitals and schools. This study focuses on applying the Data Envelopment Analysis methodology to the after sales service branches of a durable goods manufacturing company, that has a considerable market share in Turkey. The aim of the study is to assess the relative efficiencies of the service branches, and to supply managers with reasons of inefficiency and improvement alternatives. The current evaluation procedure relies on questionnaires with weights assigned a priori to the questions. The scope of this study has been limited to the analysis of service branches operating in Kadikoy, Istanbul, for the sake of homogeneity and simplicity. Initially, a large set of factors have been entered into the analysis, which have then been carefully refined to two inputs and two outputs in the final model. Variable returns to scale model has also been solved to reveal the economies of scale factors. Additionally, efficient and inefficient branches have been compared in their environmental factors to investigate environmental sources of inefficiency. In this study, the LP formulations have been generated and solved by Lindo software package. Since applying the model requires a large number of linear programming formulations to be constructed, a set of computer programs has been developed to produce the LP models and to analyze the outcomes of the Lindo software. IV