Pnömatiğin temelleri ve orta öğretim kurumlarında pnömatik ders müfredatının bilgisayar desteğinde geliştirilmesi
  1. Tez No: 34078
  2. Yazar: SAİM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Industrial and Industrial Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Pnömatik sistemler Endüstri bakımından gelişmiş ülkelerde baş döndürücü bir hızla gelişmekte. Bu gelişmelerle seri üretim ve otomasyon ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada pnömatiğin temel ilkeleri, basınçlı havanın elde edilmesi, basınçlı havanın hazırlanması ve dağıtılması, devre elemanları tek tek ele alınıp incelendi. Bu elemanların bakımı ve onarımı hakkında bilgi verildi. Konuların daha iyi anlaşılması için çeşitli devre uygulamaları yapıldı. M.E.B. Orta öğretim kurumlarında uygulanan pnömatik dersi müfredat programları gözden geçirildi ve bu programlara uygun konular tek tek işlendi ve bu programlara bilgisayar desteği getirildi. Bu yapılırken M.E.B. Teknik lise ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin ve ülke endüstrisinin yapısı göz önünde tu tuldu. Pnömatik sistemlerin bilgisayar yardımı ile (P.L.C.) kumanda edilmesine ör nek uygulamalara (programlanabilir Lojik Kontrol) yer verildi. SUMMARY Brief knowledge about explanetion of pneumatik, bacic prensibles, circut com ponents, and pneumatik circuts, application fields and maintinence has been given informations, pneumatik Lab. Lesson which belomys to hidrolic and pneumatik tecnology deportment, of minestry of education (M.E.B.). All about the subjacts suitade program of Ministry Education are find as useful, some these lessons can be use by computer and some others programmable logic controllers (P.L.C.) system you can solve complex program by using this method executing all these programs become pasy and fast by personel computer (P.O.) some examples was gi ven about this method and lessons was applied.
Özet (Çeviri)