Bozulmuş glikoz toleransı olan ve tip II diyabet tanılı kişilerde platelet kaynaklı büyüme faktör düzeyi değerlendirilmesi
Evaluation of platelet derived growth factor levels in individuals who are diagnosed with impaired glucose tolerance and type II diabetes mellitus
  1. Tez No: 340794
  2. Yazar: HİLAL ALPCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diabetes mellitus (DM) hem dünyada hem de ülkemizde giderek artan insidansı ve prevalansı ile endemi oluşturmaktadır. DM? nin önemi kronik ve ölümcül komplikasyonlarla seyreden bir hastalık olmasından kaynaklanmaktadır. Diyabet retinopati, nefropati ve nöropati gibi komplikasyonlarıyla hem hasta hem de hekim için uğraştırıcı ve zor bir süreçtir. Diyabetli kişilerde diyabeti olmayanlara göre mortalite ve morbidite çok yüksektir. Bu gün kullanmakta olduğumuz tedavi yöntemleriyle henüz istenen sonuç elde edilememiştir. PDGF (platelet kaynaklı büyüme faktörü)? nin daha önce diyabet komplikasyonlarıyla ilişkisi birçok çalışmada gösterilmiş olup prediyabetiklerdeki düzeyi ile ilgili bir bilgiye rastlamadık. Bu nedenle PDGF? nin diyabetik ve prediyabetik bireylerdeki serum düzeyini ölçmeyi amaçladık. Çalışmamıza alınan kişiler OGTT (oral glikoz tolerans testi) sonuçlarına göre diyabetik (grup 1), prediyabetik (grup 2) ve normal glikoz toleranslı (grup 3) olmak üzere toplam 3 gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan kişilerde serum PDGF düzeyi çalışıldı. Çalışmamızda prediyabetik ve diyabetik gruptaki hastaların PDGF ortalama değerleri normal glikoz toleranslı gruba göre ileri düzeyde yüksek saptandı. En yüksek ortalama değer diyabetik grupta tespit edildi. Diğer parametrelerle PDGF değerleri arasında yapılan korelasyonlar sonucu kilo, vücut kitle indeksi ve trigliserit değerleri ile PDGF değerleri arasında pozitif ilişki saptandı. Sonuç olarak PDGF sinyal yolaklarının yağ ve insülin metabolizmasıyla etkileşim halinde olduğu, PDGF? nin de diyabet komplikasyonlarıyla ilişkili olabileceği sonucuna varıldı. Anahtar Kelimeler. Diyabet, PDGF, prediyabet, glikoz toleransı
Özet (Çeviri)
Evaluation of Platelet Derived Growth Factor Levels in Individuals who are Diagnosed with Impaired Glucose Tolerance and Type II Diabetes Mellitus Diabetes Mellitus (DM) is a epidemic disease with that is increasing incidence and prevalance in both our country and in the world. The importance of DM is due to its chronic and fatal complications. With retinopathy, nephropathy and neuropathy complications, DM is a challenging and difficult process for both patient and physician. Patients with diabetes have very high morbidity and mortality rather then those without diabetes. So far, the methods for treatment we have used have not yet achieved the desired results. The relationship between PDGF and diabetes complications has been shown in many studies before, neverthless we didn?t find any information about the PDGF levels of prediabetic patients. Therefore, we aimed to measure the serum levels of PDGF in diabetic and prediabetic patients. According to OGTT (oral glucose tolerance test) individuals in our study divided into 3 groups, including diabetic patients (group 1), prediabetic patients (group 2) and people with normal glucose tolerance (group 3). Among these groups the serum levels of PDGF were assessed In our study PDGF mean values of prediabetic and diabetic groups were very higher than control group. The highest average level was detected in the diabetic group. PDGF and other parameter levels were correlated each other, significant results were obtained between PDGF and values of weight, body mass index and triglyceride levels. As a result signal pathways of PDGF may interact with fat and insülin metabolism also PDGF could play role in the complications of diabetes mellitus. Keywords. Diabetes, PDGF, Prediabet, Glucose Tolerance