Siroz kardiyomiyopatiye neden olabilir mi?
Can cirrhosis cause cardiomyopathy?
  1. Tez No: 340793
  2. Yazar: BURCU ÇETİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUÇİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada, kompanse ve dekompanse sirozlu hastalarda kardiyomiyopati ilişkisi olup olmadığını ekokardiyografi yaparak , EKG çekerek ve Troponin I ile Pro-BNP bakarak araştırdık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 60 karaciğer sirozu olan hasta ve 30 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak alındı. Sirozlu hastalar kompanse (Grup 1, n= 30), dekompanse (Grup 2, n=30) ve kontrol (Grup 3, n=30) olarak 3 gruba ayrıldı. Tüm olguların ekokardiyografisi yapılarak E/A oranı, LVDD düzeyleri ve Elektrokardiyografide QT uzaması hesaplandı. Ayrıca venöz kan örneklerinden Pro-BNP ve Troponin düzeyleri kemiluminans yöntemiyle biyokimya otoanalizinde bakıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: We, in this study, researched whether there is between cardiomyopathy and cirrhosis relation in compensated and decompensated cirrhosis patients performing echocardiography, EKG and evaluating Troponin I and Pro-BNP levels. Method: In the study 60 liver cirrhosis patients and 30 healthy volunteer group participated. The participants are divided in 3 groups as compensated (Group 1, n=30), decompensated (Group 2, n=30) cirrhosis patients and healty control (Group 3, n=30). By performing echocardiography of each cases, E/A ratio, LVDD levels and QT prolongation are calculated. In addition Troponin I and Pro-BNP levels are measured by chemiluminesans method in a biochemistry autoanalyser. Findings: A statistically significant difference is not seen between groups regarding to age and sex (p>0,05).