Erzurum il merkezinde epilepsi prevalansının araştırılması
In the center of the city of Erzurum determine the prevalence of epilepsy disease
- Tez No: 340795
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İYİGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Epilepsi dünya genelinde tüm toplumlarda cinsiyet, yaş ve etnik fark gözetmeksizin görülen önemli bir halk sağlığı sorunudur ve hastalığın toplumda doğru anlaşılamaması nedeniyle epilepsi hastalarının mesleki, eğitim ve sosyal aktiviteleri de olumsuz etkilenmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde hastalığın yönetiminde yanlış tutumlar sergilenmekte dolayısıyla hastalar uygunsuz ve yetersiz tedavi almaktadırlar. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de epilepsi prevalans çalışmaları yeterli değildir. Epilepsiye karşı ortak bir tutum belirlenebilmesi ve hastalığa etki eden faktörlerin tespit edilebilmesi açısından epidemiyoloji çalışmaları önem arzetmektedir. Çalışmamızın amacı Erzurum il merkezinde 15 yaş ve üzeri popülasyonda epilepsi prevalansını belirlemektir. Hasta ve Yöntem Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroepidemiyoloji Çalışma Grubu tarafından İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı aile hekimlerinin nüfus kayıtları kullanılarak, dört asistan hekim tarafından kapı kapı gezilerek yapıldı. Minimum Örneklem Büyüklüğü formülüne [(p) % 2.5 (d) % 0.5 % 95 güven aralığında (n=Nt2p.q/d2(n-1)+t2pq)] göre çalışmaya 3707 kişi ile alınması gerektği hesaplandı. Bireylerin çalışmadan ayrılma durumları da göz önünde bulundurularak bu sayı 3707?den 4093?e çıkarıldı. Her bireye sosyodemografik özellikleri belirleme formu ve epilepsi anket formu uygulandı. Hastalığın prevalans oranı, yaşa ve cinsiyete göre dağılımı, sınıflanması, tedavi durumları ve ailesel özellikleri araştırıldı. Bulgular Çalışmada 15 yaş ve üzeri 4093 kişi değerlendirildi. Bireylerin 2046?sı (%50) kadın, 2047?si (%50) erkekti. Çalışmamızda 22 aktif epilepsi hastası tespit edildi ve nokta prevalansı 5/1000 olarak tespit edildi. Aktif epilepsi prevalansı kadınlarda 4/1000 ve erkeklerde 6/1000 idi. Hastaların %50?sinde parsiyel başlangıçlı, %50?sinde jeneralize başlangıçlı nöbetler mevcuttu. Hastaların %50?sinde olası etyoloji tespit edildi. Kranial travma ve beynin gelişimsel malformasyonu tespit edilebilen en sık etyolojik nedenlerdi. 22 hastanın 20?si (%91) prevalans gününde antiepilepitk tedavi almaktaydı. Hastaların %75?i monoterapi altındaydı, %25?i politerapi almaktaydı. Epilepsi hastalarında aile öyküsü ve çocukluğunda ateşli havale geçirme epilepsi olmayanlara göre yüksek olarak tespit edildi. Tartışma Çalışmamızda aktif epilepsi prevalansı ve prevalans ile ilgili diğer özellikler gelişmiş ülkelere benzer bulundu. Bulgularımız son yıllarda ülkemizde yapılan prevalans çalışma sonuçlarına da benzerlik gösterdi. Bu sonuç; çalışmamızda ILAE kriterlerinin dikkatle uygulanmasına ve çalışma popülasyonunun şehirsel özellikli olmasına bağlandı. Erkeklerde epilepsi prevalansı kadınlardan daha yüksek bulundu fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi. Jeneralize nöbetler ile parsiyel nöbetlerin oranı eşitti. En sık tespit edilen etyolojik nedenler; beynin gelişimsel malformasyonu ve kranial travma idi. Hastaların çoğu yalnızca bir antiepileptik ilaç kullanıyordu. Çocuklukta ateşli havale öyküsü ve aile öyküsü epilepsi için anlamlı risk faktörleriydi. Sosyo-ekonomik durumu ve eğitim düzeyi düşük olanlarda epilepsinin daha sık görüldüğü tespit edildi. Epidemiyolojik çalışmalar; epilepsinin doğal hikaye, risk faktörleri, ekonomik ve kültürel yönleri ve yönetimine dair önemli ipuçları sağlamasından dolayı daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is an important problem for public health in all nations all over the world without considering gender, age and ethnicity. Since this disease is understood poorly in society patients are affected negatively in the respect of their occupational, educational and social activities. In especially developing countries, behaviours can be seen in the management of the disease and therefore patients receive inaccurate and inefficient treatment. As it is all over the world, prevalence studies in Turkey are not efficient in both number and quality. Epidemiological studies are important to determine the factors affecting epilepsy and a common behaviour towards the disease. The aim of our study is to determine the prevalence of epilepsy among population above 15 in the city centre of Erzurum. Patient and Method This study was conducted by Atatürk University Medicinal Faculty Neuroepidemiology Work Group using demographic records of Provincial Health Administration managed by primary care physicians and face to face interview method at house visits by four assistant physicians. According to Minimum Sample Size Formula [(p) % 2.5 (d) % 0.5 % 95 confidense interval (n=Nt2p.q/d2(n-1)+t2pq)] the sample size was calculated as 3707 people. Because of the leaving study we rised the population of the study from 3707 to 4093. Each individual completed a socio-demographic characteristics form and epilepsy questionnaire form. Prevalence of the disease, its distribution for age and gender, classification, treatment rate and familial characteristics were evaluated in the study. Results Totally 4093 people (2046 female; 50%) above 15 were assessed in the study. The number of active epilepsy patients was 22 and local prevalence of the patient was determined to be 5/1000, 4/1000 and 6/1000 among females and males. One and other half of the patients (50%) face to epileptic seizure with partial and generalized onset seizure respectively. Probable aetiology was determined in half of the patients (50%). The most frequent etiologic reasons were determined to be cranial trauma and developmental malformation in brain. Great majority (20 of 22 patients; 91 %) of patients receive antiepileptic treatment in time, by being subjected to mono- (75%) and polytherapy (25%). The conditions of family history and fever convulsion at childhood were more frequent among epilepsy patients than others. Discussion Results of the study related to active epilepsy prevalence and other characteristics related to prevalence are in convenience with the characteristics observed in developed countries and previous studies in Turkey. This might have resulted from the application of ILAE criteria carefully and the fact that our study population is mainly urban people. Epilepsy prevalence was found to be larger among males than females in spite of being statistically not significant. Rate of generalized and partial seizure is equal. The most frequent etiological reasons were developmental malformation in brain and cranial trauma. Majority of patients uses only one antiepileptic drug. Conditions of family history and fever convulsion at childhood are significant risk factor for epilepsy. Epilepsy is more frequent among people from low level socio-economical and educational group. More comprehensive studies are needed since epidemiologic studies can provide important clues about natural history, risk factors, economic and cultural aspects and management.