Newspaper distribution an alternative model
- Tez No: 34082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Gazetecilik, Industrial and Industrial Engineering, Journalism
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu tezin amacı mevcut gazete dağıtım sistemini inceleyerek alternatif bir dağıtım modeli önermektir. Bu çerçevede tez çalışması birbirini izleyen birkaç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gazete ve gazetecilik sektörüyle ilgili temel kavramlar verilmiştir. Gazetenin ticari bir ürün olarak özellikleri belirtilmiş ve sektörün düşük tiraj, her gün değişen satış rakamları, dağıtım aksaklıkları, promosyon yansı gibi problemleri anlatılmıştır. İkinci bölümde mevcut dağıtım sistemi incelenmektedir. Bu incelemenin amacı mevcut sistemin aksayan taraflarını bulmak, performansını ölçmek ve temel problemleri belirlemektir. Üçüncü bölümde, bu çalışmaya teorik taban oluşturmak amacıyla, dağıtım ve teslimat modellerinin incelemesi yapılmış, özellikle probleme uygulanabilecek ağ (network) modelleri irdelenmiştir. Ağ modelleme esasları ve teknikleri en uygun modelin belirlenmesi açısından gözden geçirilmiştir. Dördüncü bölümde önerilen model açıklanmış ve uygulanmasıyla ilgili bazı teknik detaylara girilmiştir. Burada bu modelin pilot olarak bir bölgeye uygulanmasıyla elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Beşinci önerilen model ve mevcut sistem arasında bir karşılaştırma yapılmış ve ortaya çıkacak avantajlar ve dezavantajlar açıklanmıştır. Son bölümde ise sonuçlar genel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın hem piyasa açısından ve hemde akademik açıdan sonuçları sunulmuş ve bu konuda daha ileride yapılabilecek çalışmalar için alan ve hedefler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to analyze the present daily newspaper distribution system and to propose a new model for the distribution of newspapers. The study consists of several consecutive sections. In the introduction chapter, the basic concepts related to newspapers and the newspaper sector are reviewed. The characteristics of newspaper as a product are illustrated. The problems in the newspaper sector such as low circulation figures, fluctuating demand, distribution problems, promotional campaigns are outlined. The second chapter reviews the present distribution system. The objective of this analysis is to determine the pitfalls of the system, to measure the performance and to determine the major problems. In the third chapter, the distribution and delivery models in the literature are briefly reviewed to form a theoretical background for the study. The network routing and scheduling models are especially analyzed with respect to the applicability to the problem. The network modeling basics and the major routing problems are presented for the purpose of providing the most suitable model. The purpose of the fourth chapter is to illustrate the proposed network model and its applicaton in details. The problem has been formulated as a capacitated arc routing problem and solved using a heuristic algorithm by Golden and Wong. The application of the model is conducted as small pilot study and the results are evaluated. The fifth chapter covers a comparison between the present system and the proposed system in terms of the advantages and disadvantages of both systems. Finally, in the last chapter, we present the major results and evaluate the implications of the study from both theoretical and practical point of view. IV