Soğutma ve klimada kullanılan soğutucu akışkanların ozon tabakası üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 34083
  2. Yazar: AYHAN ONAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Makine Mühendisliği, Chemistry, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, atmosfer tabakaları, ozon tabakasının tanımı ve oluşumu, ozon tabakasının delinmesi, ozon tabakasının delinmesinin insanlar ve çevre üzerindeki etkileri incelenmiştir. Soğutucu akışkanların özellikleri ve alternatif soğutucu akışkanlar incelenerek uygun soğutma yağlarının seçimi yapılmıştır. Ozon tabakasına zarar veren soğutucular yerine, ozona zarar vermeyen fakat aynı işlevi gören yeni soğutucu akışkanlar önerilmiştir. Ozon tabakasındaki delinmenin önlenmesi için Dünya'da yapılan çalışmalar incelenerek ülkemizde yapılması gerekli olan çalışmalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present dissertation, the basic knowledge on the production and the depletion of atmospheric ozone layers, penetration process of hazardous sun light and the side effects of these on the environment are investigated. After explaining some properties of refrigerants and naming some of their alternatives, the selection of the best possible refrigerants are discussed. Instead of using ozone hazardous refrigerants less or non-hazordous new types of refrigerants are suggested. In the light of the reviewed literature knowledge possible measures to be taken in our country in the comming years are explained. n