Dış haber yayın sürecinde ana akım medyalar karşısında bir alternatif medya modeli olarak internet'in konumu ve önemi
The Importance and location of internet as an alternative media against mainstream medias at foreign news publishing process
- Tez No: 120633
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
255 ÖZET Dünyadaki birçok ülkenin bilgi toplumu olma yolunda ciddi adımlar attığı ve enformasyon çağının yaşandığı şu günlerde İnternetin geleneksel medya organlarına alternatif bir platform oluşturabileceği iddiaları iletişim araştırmacılarının dikkatini çekmektedir Dünya üzerinde bilgisayar ortamlı iletişim ağlarının merkezi konumundaki İnternet geleneksel kitle iletişiminde yer alan görsel, işitsel ve yazılı basın alanlarını aynı anda içermesinin yanı sıra sahip olduğu 'etkileşim', 'zaman ve mekan sınırını ortadan kaldırma' gibi özellikleriyle de yeni bir medya biçimi olarak ele alınmaktadır. Bu sebeple, tüm geleneksel kitle iletişim araçlarının bir sentezi olarak içerdiği kendine özgü etik kuralları ve işleyiş düzeniyle İnternet sansürün yer almadığı elektronik bir demokrasi modeli olarak nitelendirilmektedir. Sistem tüm bu özelliklerinden ötürü kendisine bir 'hipermedya' ya da 'medya ötesi medya' olarak yaklaşım gösteren bir çok araştırmaya konu olmuştur. Bu doğrultuda iletişim araştırmacıları İnternet'in sunmuş olduğu farklı kullanım alanlarının 'bilginin sunumu- medya', 'birey-toplum', 'özgürlük-haklar-demokrasi' kavranılan üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaya çalışmışlardır.“Dış Haber Yayın Sürecinde Ana akım Medyalar Karşısında bir Alternatif Medya Modeli Olarak İnternetin Konumu ve Önemi”başlıklı bu çalışmada ise sözü edilen açılımlardan 'bilginin sunumu-medya' kavramına 'basında dış haber dağılımı' şeklinde yaklaşım gösterilmiştir. Böylece ana akım medya tarafından ulusal ve Uluslararası düzeyde yayınlanan gazetelerin onaya koyduğu 'dış haber dağılımı' dengesizliğine karşı İnternet'teki alternatif basının liberalizmin plüralist açılımları çerçevesinde sözü edilen süreçteki işlevi ve konumu onaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde İnternet'in tanımı tarihsel gelişimi ve işleyiş normları açıklanmış ve Ağ'ın kitle iletişim aracına dönüşüm süreci ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise alternatif medya hareketlerinin temel dayanak noktalan ele alınmış ve bu yönde İnternet'in alternatif bir medya olarak algılanmasına256 neden olan etkenler tartışılmıştır. Üçüncü bölümde dış haber kavramı çok yönlü olarak incelenmiş ve uluslararası haber dağılımı dengesizliği ile bağlantısı liberal kuram'ın ekonomik, politik ve toplumsal açılımları doğrultusunda ortaya konulmuştur. Bu yönde İnternet'in alternatif potansiyeli liberal paradigmanın çoğulcu ilkeleri doğrultusunda dış haberlere yaklaşımı biçimsel ve hacimsel olarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda ise İnternet'in alternatif bir medya olarak kabul edilebileceği ulusa ve uluslaarası platformda Internet üzerindeki alternatif basının dış haberin akışı sürecinde görülen dengesizlikleri engelleyebilecek yapıda olduğu ve İnternet üzerinde alternatif medyanın amacına uygun olarak kullanılabileceği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca anadamar yazılı basında liberalizmin temellerinden tam serbestiyete dayalı ekonomik açılımlar eksiksiz olarak kullanılırken, buna koşut olarak alternatif İnternet basınında liberal paradigmanın iletişim alanındaki yansımalarından medya çoğulculuğunun sağlanabileceği ve özgür basın modelinin yaratılabileceği bir ortamın bulunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
257 ABSTRACT In these days which many countries takes serious steps in the way of being information society and live in the information era, the thesis of that Internet could form an alternative platform in place for traditional mass medium attrack the attentions of communication researchers. Internet which is the centre of Computer Mediated Communication (CMC) webs throughout the world not only comprises audio, visual and written press that take place in traditional mass communication but also is handled as a new type of media due to its features of being“interactive”and having removed“the time and place limitations”. Thus, Internet as a“synthesis of all traditional mass medium”with its own specific ethic rules and operating order is described as a“electronic democracy model”free from censorship. On account of the characteristics mentioned the system has became a subject for the researchers which approach the Net as a“Media Beyond the Media”or“Hypermedia”. Communication researchers try to prove the effects of different usage areas which Internet have presented through its growth period on the concepts of“Information Presentation-Media”,“Individual-Community”and Liberation-Rights- Democracy“. This study which is named ”The Importance And Location Of Internet As An Alternative Media Against Mainstream Medias At Foreign News Publishing Process“ also aims to explain ”presentation of knowledge-media“ terms. But this explanation depends on ”distribution of foreign news at press“ in the study. Thus, main-stream media emphasize the inequilibrium of ”foreign news' distribution“ vis-a-vis in pluralist of liberal context try to explain function and position of alternative press which belongs to Internet. The first section of the study contains definition, historical evaluation and norms of process about Internet. And also it is point out that transformating of Internet to mass media in this section. In second section it is mentioned that actions of alternative media and argue that reasons of perception the Internet as like an258 alternative media. In third section term of foreign news is explained more specifically and connect with ”inequilibrium of international news distribution“ which is explained by economics, politics, and social dynamics of liberalism. In this context the alternative potential of lnterr.er has been examined with both style and qualitative throughout pluralist approaches of liberal paradigm. At the conclusion of the research although Internet is accepted like an alternative media these inequlibriums could be stopped by alternative Internet press in the process of foreign news flowing. And also it is mentioned that Internet could be used by the aim of alternative media. In addition liberalism depends on ”free market“ is used successfully at manistream written press however it has been examined that principle of ”media pluralism" is existed and it could be created a free press model by the 'alternative' Internet press.