Evre 2-4 kronik böbrek hastalığında n-asetilsisteinin radyokontrast nefropati profilaksisindeki yerinin araştırılması
Investigation of the efficacy of n-acetylcysteine on the prevention of contrast-induced nephropathy in patients with stage 2-4 chronic kidney disease
- Tez No: 340822
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kontrast madde kullanılarak yapılan tanı ve tedavi edici yöntemlerdeki teknolojik gelişmelere bağlı olarak kontrast madde kullanımı artmıştır. Bunun sonucunda kronik böbrek hastalığında (KBH) radyolojik tetkik amacı ile intravasküler yolla kullanılan radyografik kontrast maddelere bağlı nefrotoksisite sık görülmektedir. N-asetilsisteinin (NAC), kontrastın tetiklediği nefropatinin önlenmesinde faydalı olduğu düşünülmektedir. Çalışmaya SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde tanı ve/veya tedavi amaçlı kontrast madde kullanılan evre 2-4 KBH olan 60 hasta alındı. Hastalar 2400 mg/gün IV NAC alan çalışma (no:30) ve kontrol (no:30) olarak iki gruba randomize edildi. Hastaların diğer tedavileri değiştirilmeksizin NAC grubuna kontrast madde verilmesinden 1 gün önce başlanarak 3 gün boyunca 2x1200 mg/IV NAC ve 15 ml/kg/sa ten IV %0,9 NaCl, kontrol grubuna yalnızca 15 ml/kg/sa ten %0,9 NaCl verildi. İşlem öncesi ve sonrası kan örneklerinde serum kreatinin düzeyleri, 24 saatlik idrarda kreatin klirensi ve protein, KIM-1, NGAL, MCP-1 ve spot idrarda mikroprotein, protein / kreatin oranı ölçüldü. Her iki grubun erkek-kadın dağılımı, VKI, yaş ortalaması, serum kreatinin, kreatin klirensi, spot idrarda mikroprotein düzeyleri benzerdi. Çalışmamızda kontrast madde maruziyeti sonrası klinik olarak nefropati gelişmemesine rağmen kontrol grubunda KIM-1 ve MCP-1 de anlamlı artış olması tübüler hasarlanmanın olduğunu ve erken belirteç olarak kullanılabileceği gösterdi. Çalışma grubunda ise MCP-1 ve KIM-1 de anlamlı artış olmaması NAC?ın RKN profilaksisinde etkili olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The use of contrast materials has increased based on to the technological advancements in diagnostic and therapeutic methods with contrast materials. As a result, nephrotoxicity is frequently observed due to the radiographic contrast materials used intravascular for radiological examination in patients with chronic renal disease (CRD). N-acetylcysteine (NAC), is thought to be helpful in preventing contrast-induced nephropathy. The study included 60 patients with stage 2-4 CRD using radiocontrast material in SD University Medical Faculty Hospital. Patients randomly divided into two groups such as treatment with IV NAC 2400 mg/day (n:30) and control (n:30). 2x1200 mg/IV NAC and 15 ml/kg/h IV %0,9 NaCl administered for three days starting 1 day before the administration of radiocontrast material in study group, while the control group only given 15 ml/kg/sa IV %0,9 NaCl without altering other treatments of patients. Before and after the application, serum creatine level in blood sample, creatine clearance and protein in 24 h of urine, KIM-1, NGAL, MCP-1 and microprotein, protein / creatinine ratio in spot urine measured. The distribution of men and women in both groups, BMI, age, serum creatinine, creatinine clearance, spot urine microprotein levels were similar. Despite the absence of development of clinical nephropathy after contrast exposure, KIM-1 and MCP-1 in the control group, was detected that significant increase in tubular injury, and can be used as an early indicator. In the study group, no significant increase in MCP-1 and KIM-1 also showed that the NAC may be effective in the prophylaxis of contrast-induced nephropathy.