ST elevasyonlu miyokard infarktüsü hastalarında total oksidan seviye ve total antioksidan kapasitenin miyokard infarktüsü sonrası atriyal fibrilasyon gelişmesi sıklığı üzerine etkisi
The association between total oxidative status and total antioxidant capacity and development of atrial fibrillation in patients presenting with ST elevated myocardial infarction
- Tez No: 340823
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon (AF) ST elevasyonlu miyokard infarktüsü (STEMİ) sonrası en sık görülen supraventriküler aritmidir. Atriyumların yapısal ve elektriksel yeniden yapılanması AF patofizyolojisinde önemli bir role sahiptir ve oksidatif stres atriyal yapısal ve elektiriksel yeniden şekillenmeye neden olabilir. Bu çalışmada serum total oksidan seviye (TOS) ve total antioksidan kapasitenin (TAK) ve enflamasyon göstergesi olan yüksek duyarlılıklı C reaktif proteinin (hs-CRP) STEMİ hastalarında AF gelişmesi üzerine etkisi araştırıldı. Metod: Bu prospektif çalışmada akut STEMİ tanısı ile koroner yoğun bakım ünitesinde takip edilen 346 hasta incelendi. Hastalardan hastaneye yattıkları anda alınan venöz kan örnekleri -80 °C?de saklanarak Erel yöntemi ile TAK ve TOS çalışıldı. Yüksek duyarlılıklı C reaktif protein kemilüminesans immunoassay yöntemi kullanılarak hastaneye başvurudan 12-24 saat sonra alınan venöz kan örneğinden çalışıldı. Hastaların klinik bilgileri, önceden kullandığı ilaçlar ve hastanede başlanan ilaçlar kaydedildi. Hastalar AF gelişen ve gelişmeyenler olarak iki gruba ayrıldı. Atriyal Fibrilasyon prediktörleri çoklu regresyon analizi kullanılarak saptandı. Bulgular: ST elevasyonlu Mİ ile başvuran toplam 346 hastanın 33?ü (%9,5) AF?ye girdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Atrial fibrillation (AF) is the most common supraventricular arrhythmia following ST elevated myocardial infarction (STEMI). Compelling evidence has confirmed that atrial structural and electrical remodeling is a critical process in the pathophysiology of AF and oxidative stress may cause atrial structural and electrical remodeling. We evaluated the association between total oxidative status (TOS), total antioxidant capacity (TAC), high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) as an indicator of inflammation and development of AF in patients presenting with acute STEMI. Methods: This prospective study consisted of 346 patients with acute STEMI who were admitted to coronary care unit. Venous blood samples were taken at the admission of the patients were stored at -80 ° C and serum TAC and TOS were assessed by Erel's method. Hihg sensitivity C-reactive protein was measured using chemiluminescent immunometric assay within 12 to 24 hours after admission. Patient?s clinical data, previous medication history and medications started after hospitalization were recorded. Patients were divided into two groups: those with and without atrial fibrillation. Predictors of AF were determined by multivariate regression analysis. Results: From a total of 346 patients presenting with STEMI, 33 (9,5%) developed AF.