Tiroid fonksiyonları ile serum angiopoietin-like protein 3, leptin ve visfatin düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between thyroid functions and serum Angiopoietin-like protein 3, leptin and visfatin levels.
- Tez No: 340821
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tiroid disfonksiyonunda vücut ağırlığı, termogenez, enerji tüketimi ve iştahta değişiklikler görülür. Günümüzde anormal tiroid fonksiyonlarının adipoz dokuda üretilen leptin ve visfatin gibi hormonların salınımında bozuklukla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Öte yandan Angiopoietin-like Protein 3 güçlü bir lipoprotein lipaz inhibitörü ve plazma trigliserid düzeyinin düzenlenmesinde önemli faktörlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada normal tiroid fonksiyonları ile tiroid disfonksiyonu bulunan hastalarda adipoz dokudan salınan adipositokinler leptin ve visfatin ile adipositeyi etkileyen önemli salgısal proteinlerden olan ANGPTL3 düzeylerinin tiroid fonksiyonları ile ilişkilerini araştırmak amaçlandı.Bu çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniğine başvuran toplam 85 hasta dahil edildi. 27 hipertiroidi (Serum TSH4,5 mIU/L) ve 31 ötiroidik, sağlıklı, kontrol grubu (0,55 mIU/L
Özet (Çeviri)
Thyroid dysfunction is associated with changes in body weight, thermogenesis, food intake and energy expenditure. Nowadays abnormal thyroid function is accepted to be associated with the disordered production of hormones released by adipose tissue such as leptin and visfatin. On the other hand ANGPTL3 is characterized as potent lipoprotein lipase inhibitors and therefore as important components of triglyceride homeostasis.In the present study, we aimed to investigate the relationship between thyroid functions and adipocytokines that are released from adipose tissue, named as leptin and visfatin and the Angiopoietin-like Protein 3, a secretory protein that affect adipocity in the patients with normal thyroid functions and thyroid dysfunction.85 participants were included from patients referred to the Polyclinic of Endocrinology and Metabolism, Gazi School of Medicine. 27 patients with hyperthroidism (Serum TSH4,5mIU/L) and 31 euthyroid, healthy subjects as control group (0,55 mIU/L