Farklı klinik örneklerden izole edilen çoğul dirençli acinetobacter baumannii izolatlarında tigesiklin, kolistin direncinin disk difüzyon, e-test ve otomatize sistem yöntemleri ile karşılaştırılması
Comparison of disc diffusion, e test and automated system methods for the determination of resistance to tigecyclin and colistin by multiple resistant acinetobacter baumanii isolates which isolated from different samples
  1. Tez No: 340837
  2. Yazar: NURİYE İSMİHAN ECE AKKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Acinetobacter türleri doğada yaygın olarak bulunan Gram olumsuz kokobasillerdir. Hastane infeksiyonlarına ve toplumsal kaynaklı infeksiyonlara yol açabilen bu bakterinin tedavisinde kullanılan antibiyotik seçeneklerinin giderek azalması endişe yaratmaktadır. Son yıllarda özellikle yoğun bakım üniteleri başta olmak üzere hastane infeksiyonlarında en sık izole edilen etkenlerin başında A.baumannii cinsi bakteriler gelmektedir. Günümüzde A. baumannii suşlarına bağlı olarak oluşan infeksiyonların tedavisinde kullanılan antimikrobiyal ajanlara karşı giderek artan direnç tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. A.baumannii'nin gittikçe daha sık infeksiyon etkeni olması ve antimikrobiyal direnç oranlarının artması tedavide yeni seçenek ilaçların araştırılmasını gerektirmiştir. Çoğul antimikrobiyal direnç, polimiksinler gibi eski ve tigesiklin gibi yeni antibiyotiklerin araştırılıp geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Gram olumsuz bakterilerde gelişen çoğul direnç fenotipleri nedeniyle polipeptit yapılı bir antibiyotik olan kolistinin (polimiksin E) önemi tekrar artmaya başlamıştır. Ancak, ülkemizde çoğul dirençli suşlara karşı bu antibiyotiğin etkinliğini bildiren çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Tigesiklin, A.baumannii'nin de içinde bulunduğu dirençli Gram olumsuz bakterilerin neden olduğu infeksiyonların tedavisinde ümit veren yeni, yarı sentetik bir tetrasiklindir. Çalışmamız Şubat 2011- Şubat 2012 tarihleri arasında Kahramanmaraş Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuarına çeşitli kliniklerden gönderilen farklı örneklerden soyutlanan 100 adet çoğul dirençli A. baumannii izolatı ile yapılmıştır. Bakterilerin tanımlanması konvansiyonel mikrobiyolojik yöntemler ve tam otomatik bakteri identifikasyon sistemi Vitec-2 (bioMerieux, Fransa) kullanılarak yapılmıştır. Çoğul dirençli olduğu saptanan 100 A.baumannii suşunun kolistin ve tigesikline karşı duyarlılıkları Vitec-2 (biomeriux, Fransa) , disk difüzyon ve E-test yöntemleriyle test edilmiştir. Sonuç olarak disk difüzyon yöntemi ile test edilen çoğul dirençli suşların %88?i kolistine, %84?ü tigesikline duyarlı bulunmuştur. Vitec-2 (biomeriux, Fransa) yöntemi ile test edilen çoğul dirençli suşların ise %100?ü kolistine, %92?i ise tigesikline duyarlı bulunurken; E-test yöntemi ile tigesiklin ve kolistine %100 duyarlılık tespit edilmiştir. Disk difüzyon, E test ve otomatize sistem yöntemlerini birbirleri ile uyumunu karşılaştırdığımızda; E test ve otomatize sistem sonuçlarının disk difüzyona göre daha uyumlu olduğu gözlenmiştir. Kolistin ve tigesiklinin A.baumannii?ye karşı etkinliği oldukça yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii are Gram negative cocobacillus which isolated from the nature. This bacteria can cause infections in hospitals and social origin infections and the gradual decrase in antibiotic options at treatment of A.baumannii infections is a cause for concern. In recent years, Acinetobacter species are the most frequently isolated nosocomial agents which are detected, especially in intensity care units. Nowadays, the increasing resistance to antimicrobials which are used for treatment of infections caused by A.baumannii species has become an important health problem in our country like the rest of the world. The increase in both the frequency of infections caused by A.baumannii and in its antimicrobial resistance made it necessary to investigate new treatment options and new drugs. The development of the resistance, maked it necessary to search and improve old (e.g. polymyxins) and new antibiotics (e.g. tigecyclins). The importance of the polypeptide structured antibiotic colistin (polymyxin-E) has been increasing once more, because of the development of multiple resistance phenotypes in Gram negative bacteria. However, in our country, the number of studies that have investigated the activity of these antibiotics are limited. The new semisynthetic tetracycline, tigecyclin, is a promising drug for the treatment of infections caused by multiple resistant Gram negative bacteria including, A. baumannii. This study was made from February 2011 to 2012 Kahramanmaras Sutcu Imam University Medical Hospital Microbiology Laboratory and 100 multi-resistant A.baumannii isolated from variety clinical samples. Identification of bacteria are made by using of conventional microbiological methods and automatized identification system for bacteria Vitec-2 (bioMerieux, France). 100 A.baumannii isolates found to be multi-resistant to colistin and tigecycline was tested by disk diffusion and E-test and Vitec-2 (biomeriux, France) methods. 100 MDR A. baumannii strains showed resistance to tigecycline and colistin following results were obtained by comparing with the methods the status; Tested by disk diffusion method 88% of multiresistant strains susceptible to colistin, 84% were susceptible to tigecyclin. Vitec-2 (biomeriux, France) method is tested with 100% of multiresistant strains susceptible to colistin, 92'i% susceptible to tigecycline, tigecycline and colistin with E-test method has been found a sensitivity of 100%. As a result, when we compared E test and automated system methods, it was observed that their results were more concordant with each other than disc diffusion method. Colistin and tigecycline activity against to A.baumannii strains found considerably high.