Hastane enfeksiyonu etkeni olan çoğul ilaca dirençli Acinetobacter baumannii suşlarında sulbaktam ile kolistin, meropenem, tigesiklin, amikasin ve siprofloksasin'in in-vitro sinerjistik etkisinin araştırılması
Research of sulbactam combinations with colistin, meropenem, tigecycline, amicasin and ciprofloxacin in-vitro synergstic activity in nosocomial multidrug resistant Acinetobacter baumannii strains
- Tez No: 552612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞEBNEM ERDİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Acinetobacter baumannii hastanelerde özellikle yoğun bakım ünitelerinde ventilatör ilişkili pnömoni, bakteriyemi, üriner sistem enfeksiyonları, menenjit gibi enfeksiyonların etkeni olarak izole edilmektedir. Bakterinin birçok antibiyotiğe dirençli olması tedaviyi zorlaştırmaktadır. A. baumannii izolatlarında çoklu ilaç direncindeki artışla bu bakterilerle oluşan infeksiyonlara uygun tedavi seçeneklerini bulmak giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle farklı tedavi arayışları gündeme gelmiştir. Bunlar arasında hem kolistin gibi eski antibiyotiklerin kullanımını hem de antibiyotiklerin kombine kullanımı yer almaktadır. Bu çalışmada; hastanemizin çeşitli servislerinde yatmakta olan hastalardan mikrobiyoloji laboratuarlarımıza gönderilen çeşitli örneklerden izole edilen çoklu ilaca dirençli 30 A. baumannii suşunda çeşitli antibiyotik kombinasyonlarının in-vitro etkilerinin E-test yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Bu amaçla sulbaktamın meropenem, tigesiklin, amikasin, siprofloksasin ve kolistin ile olan kombinasyonlarının in-vitro etkileri değerlendirildi. İndiferan etki tüm gruplarında en çok elde edilen sonuç oldu. Sinerjistik etkileşim en fazla sulbaktam-meropenem kombinasyonunda görülmüş olup (%43), sulbaktam-tigesiklin kombinasyonunda %27, sulbaktam-kolistin kombinasyonunda %17, sulbaktam-amikasin kombinasyonunda %17 sinerji saptanmıştır. Sulbaktam-siprofloksasin kombinasyonunda sinerji saptanmamıştır. Yalnızca sulbaktam-kolistin kombinasyonunda antagonizma görülmüştür (%7). Sinerjistik etki gösteren kombinasyonlar çoklu ilaca dirençli A.baumannii infeksiyonlarında alternatif tedavi seçenekleri olarak denenebilirse de çalışmamız in-vitro koşullarda yapılan bir çalışma olduğu için in-vivo koşullarda aynı etkiyi göstermeyebilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak; kombinasyonlarla sağlanacak etkinin daha çok suşa özel olması nedeniyle, kombinasyon uygulanacak her hastada imkanlar dahilinde etkinin in-vitro araştırılarak değerlendirilmesi uygun bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is isolated as an agent of ventilator-associated pneumonia, bacteremia, urinary tract infections, particularly in patients admitted to intensive care units. The bacterium shows high resistance to antimicrobials, leading to difficulties in treatment. Because of the increase in multi-drug resistance in A. baumannii isolates, the appropriate treatment options for these bacterial infections is becoming highly difficult. For this reason, different treatment alternatives have emerged. The use of old antibiotics like colistin and antibiotic combinations are among these options. The aim of the study was the evaluation of various combinations of antibiotics with E-test method against multidrug-resistant 30 A. baumannii strains isolated from inpatient clinical samples. In-vitro activities in the combinations of sulbactam with meropenem, tigecycline, ciprofloxacin, amikacin and colistin were assessed. Indifferent effect was the most frequent result seen in all bacterial groups. The most synergistic effect was observed in sulbactam-meropenem combination (43%) followed by sulbactam-tigecycline with 27%, sulbactam-colistin with 17% and sulbactam-amicasin with 17%. Synergy was not observed in the sulbactam-ciprofloxacin combination. Antagonism was only observed in the sulbactam-colistin combination (7%). Combination of drugs which show synergistic effect can be an alternative treatment on multi drug resistance A.baumannii infections. It is important to keep in mind that the study conducted in-vitro conditions may not have the same results as in vivo conditions. In conclusion; in-vitro investigation of synergy with combination of antibiotics may be recommended if possible in patient-base because every strain is unique in its own way to resistance to antibiotics.