Allerjik rinitli hastalarda immünoterapi öncesi ve immünoterapinin 6.ayında serum ve nazal fetuin-a düzeylerinin değerlendirilmesi
Serum and nasal fetuin-a levels before and after immunotheraphy at allergic rhinitis patients
  1. Tez No: 340838
  2. Yazar: FERDA BİLGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KIRMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Allerjik Rinit (AR), nazal mukozanın alerjenlere karşı gelişen IgE aracılı inflamasyonudur. Alerjik hastalıklar içinde en sık görülenidir ve sıklığı giderek artmaktadır. Kronikleşmesi, başta astım olmak üzere sinüzit, otit gibi hastalıklara yol açması, yaşam kalitesini etkilemesi nedeniyle erken tanı ve tedavisi çok önemlidir. Hastalığın şiddetinin ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde çeşitli klinik ve laboratuvar parametreler kullanılmakta ve bu konudaki çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızda birçok sistemik hastalığın şiddetinin ve tedaviye yanıtının değerlendirilmesinde anlamlı sonuçların bildirildiği fetuin A adlı proteinin alerjik rinitteki rolünü belirlemeyi amaçladık. HASTALAR VE YÖNTEM: Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Allerji İmmünoloji Bilim Dalı Polikliniğine Eylül 2010-Aralık 2010 tarihleri arasında başvuran ve AR tanısı alarak immünoterapi planlanan 18 yaş üstü 30 hasta ve benzer cinsiyet ve yaş grubundaki 30 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Ek sistemik ve kronik hastalıkları dışlamak için her iki gruba çeşitli laboratuvar tetkikler yapıldı. Hasta grubunun duyarlı olduğu allerjenler deri prik testi ile saptandı. Orta-ağır persistan AR?li hasta grubuna immünoterapi planlandı. Tedavi öncesi hasta ve kontrol grubunun serum ve nazal lavaj fetuin A değerleri ve semptom skorları kaydedildi. İmmünoterapinin 6. ayında hasta grubunun serum ve nazal lavaj fetuin A değerleri yeniden ölçüldü, semptom skorları kaydedildi. Bu değerler karşılaştırılarak istatistiksel analizi yapıldı. BULGULAR: %73.3?ü kadın olan hasta grubunun yaş ortalaması 27.9 ± 8 yıl, %66.7?si kadın olan kontrol grubunun yaş ortalaması 29.3 ± 4.2 yıl olarak bulundu. Her iki grup yaş ve cinsiyet olarak benzerdi. Hasta grubunun serum fetuin A düzeyi ortalaması 1010.44 ± 679.84, kontrol grubunun serum fetuin A düzeyi ortalaması 350.30 ± 210.87 bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Allergic Rhinitis (AR) is an IgE-mediated inflammation that develops in nasal mucosa against allergens. It is the one, most frequently seen among allergic diseases and its incidence becomes increasingly prevalent. Its early diagnosis and treatment is very important because its effects the quality of life when it is established and led to diseases such as sinusitis and otitis. A variety of clinical and laboratory parameters are used when evaluating the severity of disease and response to therapy and studies on this topic continue. In our study we aimed to identify the role played by a protein called Fetuin A (which provided significant results in evaluating the severity and response to therapy of a number of systemic diseases) in allergic rhinitis. PATIENTS AND METHODS: In our study 30 patients (18 years old and above), who have referred to the Polyclinic of Department of Allergic Immunology, Department of Internal Diseases, Celal Bayar University Medical Faculty Hospital between September 2010 and December 2010 and for whom immunotherapy was planned because they were diagnosed with AR and 30 healthy volunteers (in similar age group) were enrolled. In both groups various laboratory tests were carried out to exclude additional systemic and chronic diseases. The allergens that the patient group is responsive were determined through skin prick test. Immunotherapy was planned for the patient group with medium-heavy persistent AR. Patient and control groups? pre-treatment serum and nasal lavage Fetuin A values and symptom scores were recorded. Patient group?s serum and nasal lavage Fetuin A values reevaluated and symptom scores rerecorded at 6 months after immunotherapy. These values were compared and statistical analysis was performed. FINDINGS: The mean age of patient group (73.3 % women) was found to be as 27.9 ± 8 years and control group?s (66.7 % women) as 29.3 ± 4.2 years. Both groups were similar in terms of age and gender. Patient group?s the mean serum Fetuin A level was found as 1010.44 ± 679.84 and control group?s as 350.30 ± 210.87.