Uterus leiomyomlarının tanısında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme
Diffusion-weighted mr imaging for diagnosis of uterine leiomyomas
  1. Tez No: 340841
  2. Yazar: ALİ ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN PEKİNDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Leiomyomlar kadın pelvik tümörlerinin en sık görüleni olup çalışmamızda DAG ile ADC ölçümleri yapılarak leiomyomların tipik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmamızda histopatolojik leiomyom tanısı almış ve kliniğimizde GE Signa HDx 1.5 T cihazı ile rutin pelvik MRG tetkiki yapılan 38 hastada toplam 69 adet leiomyom değerlendirilmiştir. Pelvik MRG'de sagital T2A, aksiyel T2A, yağ baskılamalı aksiyel T1A, difüzyon b 800 sekansları kullanıldı. ADC haritaları oluşturulup leiomyomların kistik, kalsifik ve hemorajik olmayan kısımlardan uygun ROI aralığı ile ADC değerleri ölçülmüştür. Bulgular: 69 leiomyomdan 54'ü tipik,5'i dejenere,10'u sellüler leiomyom olarak değerlendirildi. Hastalarımızın yaş ortalaması 43,78±8,39'du.Leiomyomların boyutları 2-18 cm arasında değişmekte ve ortalaması 5,37+- 3,40 cm'di. Leiomyomların 53 tanesi intramural, 12 tanesi subserozal ve 4 tanesi submukozal yerleşimli idi. DAG'da sellüler leiomyomların tamamı (%100), dejenere leiomyomların %20'si, tipik leiomyomların %5,6'sı parlak olarak izlenmiştir. Tipik leiomyomların ortalama ADC değeri 1,29 x10-3 , dejenere leiomyomların ortalama ADC değeri 1,86 x10-3 , sellüler leiomyomların ortalama ADC değeri 1,11 x10-3 olarak hesaplanmıştır. ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Ayrıca tipik
Özet (Çeviri)
Purpose Leiomyomas are among the most commonly encountered woman pelvic tumors. The objective of this study is to reveal typical characteristics of leiomyomas by using diffusion-weighted MR imaging. Materials and Methods All MR examinations are performed using GE Signa HDx 1.5 T machine. Thirtyeight patients with leiomyomas proved histopathologically underwent diffusion weighted MR imaging and finally 69 leiomyomas were evaluated. Sagittal T2W, axial T2W, fat-suppressed axial T1W, and diffusion b 800 sequences of MRI were performed. ADC maps were generated and ADC measurements were obtained by placing ROI over the areas of the leiomyomas which were not cystic, calcific or hemorrhagic. Results Of the 69 leiomyomas, 54 were typical-ordinary leiomyomas, 5 were degenerated and 10 were cellular leiomyomas. Patients aged between 27 and 66 (mean=44). The size of leiomyomas were varyied from 2 to 10 cm (average=5,37cm). The location included 53 intramural, 12 subserosal and 4 submucosal regions of the uterus. 71 Diffusion-weighted MR imaging showed high signal in %100 percent of cellular leiomyomas, in %20 percent of degenerated leiomyomas and in %5,6 percent of ordinary leiomyomas. The mean ADC values of ordinary leiomyomas, degenerated leiomyomas and cellular leiomyomas are measured as 1.29 x10-3 , 1.86 x10-3 , 1.11 x10- 3 respectively. There was a statistically significant difference between ADC values. There was also significant difference between ADC values of leiomyomas smaller than 8 cm and leiomyomas larger 8 cm. Conclusion The knowledge of typical characteristics of leiomyomas in diffusion weighted MR imaging may be useful in differentiation of leiomyomas from other malignant tumors such as leiomyosarcoma and uterine malignancies.