Lenfoid maligniteli hastalarda timus tutulum ve büyüklüğünün değerlendirilmesi
The examination of thymic size and involvement in patients with lymphoid malignancies
- Tez No: 340840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE MİSKİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ: Lenfoma hastalarının timus tutulumu nadir görülen durumdur. Timus lenfoma ve lösemilerde tutulumu sistemik tutuluma eşlik edebilir. Hodgkin lenfoma (HL)'da timus tutulumuna Non-Hodgkin (NHL) lenfomalardan daha sık rastlansa da iki lenfoma tipinde de timus tutulumu enderdir. En sık 30 yaşlarında tespit edilen timus lenfomalarında cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmamaktadır.Çalışmada Hodgkin , Non-Hodgkin, Kronik lenfositer lenfomalı hastaların Toraks Bilgisayarlı Tomografi (TBT) görüntüleri timus çap, hacim, tutulum, şekil, pozisyon açısından incelenerek kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. METOD: Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Polikliniği? ne başvuran hastalar kayıtlar incelenerek tarandı ve lenfoma tanısıyla TBT görüntüleri olan hastalar çalışmaya hasta grubu (HG) olarak dahil edildi. Acil servise travma nedenli başvuran ve TBT görüntüleri olan hastalar incelenerek sistemik hastalığı olmayan olgular kontrol grubu (KG) olarak çalışmaya alındı. Radyoloji bölümü arşiv kayıtlarından hastaların ve olguların TBT görüntüleri açılarak timus çap,hacim,tutulum,şekil,pozisyon,görünüm,yağ infiltrasyonu,lenfadenopati açısından 2 radyoloji uzmanı tarafınca tekrar değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya 81 hasta ve 81 olgu olmak üzere 162 kişi alındı.81 hastanın 42? si NHL (%52), 13? ü HL (%16) , 26? sı KLL (%32) hastası olduğu saptandı. 81 hastanın 28?i (% ) kadın, 53?ü (% ) erkek olup E:K, 1.9:1 saptandı.HG yaş ortalaması 56/yıl ,KG yaş ortalaması 49/yıl bulundu.81 hastada 2 NHL (%6.9) ve 1 (%10) HL'lı hastada timus tutulumu saptanırken KLL hastalarında timus tutulumu izlenmedi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Thymus involvement is a rare situation in patients with lymphoma. Thymus can be involved in lenfoid malignancies like NHL and HL. Thymic lymphomas most frequently detected at the age of 30?s, shows no significant differences in terms of gender. In the study, Hodgkin's and Non-Hodgkin lymphoma patients with chronic lymphocytic Thoracic Computed Tomography (TCT) images were reviewed in terns of thymus diameter, volume, uptake, shape, position in comparison with the control group. METHOD: The records of the patients who have applied to the Celal Bayar University Hospital Hematology Outpatient Clinic have been screened. Patients with a diagnosis of lymphoma images (TCT) were included in the patient group (PG). Those patient who were admitted to the emergency department due to trauma and have TCT images were examined and those who have not systemic illness were included as Control Group (CG). TCT images of the patients and the cases in the radiology department were opened and thymus, diameter, volume, uptake, shape, position, appearance, fatty infiltration in terms of lymphadenopathy were re-evaluated by two radiologists. FINDINGS: 162 people including 81 patients and 81 cases were included in the study. It has been detected that 42 people (52 %) were NHL, 13 of them (16%) were HL, 26 of them (32 %) were KLL. Of these patients, 28 were female while 53 of them were male. The average age of the patient group (PG) was 56 and the avarage age of the control group (CG) was 49. Among these patients, involvement of the thymus was detected in 2 NHL (6.9 %) patient and 1 HL (10 %) patient while among KLL patients, involvement of the thymus aws not detected. When compared in regard to the thymus diameter, in PG anteroposterior and craniocaudal diameter was significantly higher than the average. And it was detected that there isn?t any difference in terms of transverse diameter between the two groups ( p: