An Expert system design for a transportation problem
- Tez No: 34086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE DURUİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Uzman sistemler, son yıllarda popüler olmakta ve gittikçe daha dikkat çekici hale gelmektedirler. Genel olarak bir uzman sistem, belli bir alanda uzman kişinin bilgilerini barındıran yazılımlardır. İnsan zekası sayılamayacak kadar çok nesne ve fikirleri depolayan çok engin bir yapıya sahiptir. Uzman sistemler sınırlı bir alanda yer almalarına karşılık, yazılım oluşumunda çok önemli bir yer oluşturmaktadırlar. Endüstri mühendisliği alanındaki uzmanlar, uzman sistemlere kendi konularındaki problemleri çözme bakımından ilgi duymaya başlamışlardır. Endüstri mühendisliği problemlerinin çoğu deterministik değildir ve uzman sistemler alınacak kararlarda alternatif imkanlar sağlarlar. Çözüm genellikle, problem çözücünün uzmanlığına bağlıdır. Bu yüzden, birçok endüstri mühendisliği problemi, akıllı sistemler tarafından çözülmelidir. Bu tezde uzman sistemlerin endüstri mühendisliği alanındaki uygulamaları araştırılmış ve endüstri mühendisliği alanlarından biri olan ulaşım problemi konusunda bir uzman sistem tasarlanmıştır. Endüstri mühendisliği alanında uygulamalım en çok görüldüğü yerler 0. proje yönetimi,. imalat sistemleri,. proses planlama,. fînansal planlama,. yönetim bilişim sistemleri tasarımı,Bu alanlardaki uzman sistemler, => yorumlama, => Tahminde bulunma, => Diagnosis, * => Planlama, => Gözleme, => Hata Ayıklama, => Tamir, => Çizelgeleme, => Bakım. Uzman sistemler endüstri mühendisleri için problem çözümünde kullanacakları kuvvetli bir araçlardır. Uzman Sistemler problem modellemede danışmanlık yapma ve bazı durumlarda endüstri mühendisliğinde öğrenme ve performans geliştirmede öğreticilik görevi yapabilirler. Ulaşım problemini çözmek tasarlarlanan uzman sistem, Endüstri Mühendisliği alanında akıllı sistemlerin karar verme sürecini nasıl hızlandırdığını göstermektedir. Uzman sistem, son kullanıcıya bir takım sorular sorarak verileri toplar ve bu verileri kullanarak sonuca varır. Bu uzman sistemin amacı toplam maliyeti, ulaşan türünü müşterinin istekleri doğrultusunda hesaplamaktır. Bu tezdeki uzman sistemde, şirket bilgisayar çevre birimleri satmaktadır. İlk olarak uzman sistem, müşterilerin ikamet ettiği bölgeyi sorar. Bölge A, bölge B, Bölge C, Bölge* D adında dört farklı satış bölgesi vardır. İkinci soru belirlenen bölgeye gönderilecek malların seçimi ile ilgilidir, kullanıcı herhangi bir malı seçebilir. Sonra uzman sistem gönderilecek malların miktarım sorar. Sonraki soru bir, iki, veya üç hafta olan teslim süresi ile ilgilidir. Son olarak kullanıcı taşıma sişgortasının gereklli olup olmadığına karar vermelidir. Sonuç olarak, uzman sistem bir sonuca varır. Toplam taşıma maliyeti, gönderilecek malların ağırlığı ve ulaşım tipi görüntülenir. vrEndüstri Mühendisliğinde uzman sistemlerin kullanılmasındaki faydalar, bu sistemlerin uzmanlık bilgisi içeren ve belirsizlik faktörleri ihtiva eden gerçek hayat problemlerini çözebilmeleridir. Bu tezde, tasarlanan uzman sistem diğer veri tabanları, elektronik tablolar ile irtibat kurmaktadır. Böylece modellenemeyen belirsizlik faktörleri, bu uzman sistem ile kolayca çözülebilir. Kullanılan EXSYS Professional 3.0 uzman sistem kabuğu geliştirme versiyonudur. Bu yüzden programın esas versiyonunda var olan bütün modüller bulunmamaktadır. Geliştirme versiyonunun kural tabam sınırlı kapasitededir. Esas versiyon ile, daha karmaşık ve detaylı uzman sistemler yazılabilir. Bu tasarlanan uzman sistemde ki amaç uzman sistem teknolojisini açıklamak ve akıllı sistemlerin bir şirkette nasıl kolayca kullanılabilindiğini açıklamaktır. EXSYS kabuğu ile tasarlanan uzman sistem, karar vericilere ulaşım yolu ve farklı müşterilere gönderilen farklı malların maliyetini seçmede yardımcı olacaktır. Uzman sistem teknolojisi, mavi yakalı işçilere yeni teknolojiyi kullanarak daha etkin kararlar almaları için yeni fırsatlar önermektedir. Atölye işçilerinin sorumluluklarını daha antırmaya doğru gelişim gösteren akıllı sistemler tasarlanmıştır. VLL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Expert Systems recently became popular and are attracting more and more attention. The expert system term generally implies a computer software system that has achieved a level of performance in a limited domain that approaches that of an acknowledged human expert in Hie same domain. We know that the human mind possesses a vast store of knowledge relating to a countless array of objects and ideas. Expert systems occupy a narrow but very important corner of the entire programming establishment. Specialists in industrial engineering, are beginning to take interest in expert systems as a mean of solving problems in their domain. In most ofthe industrial engineering problems, the solutions are not deterministic and provide many alternate courses of action. The solution usually adopted depends on the level of expertise ofthe problem solver. Hence many problems in ihe industrial engineering domain are amenable to be solved via intelligent systems. In this thesis, the application to expert system to Industrial Engineering area is analyzed in debt and an expert system is designed in one of these areas, which is a transportation problem. * Most ofthe expert system applications in Industrial Engineering, are ;. project management,. manufacturing systems, '. process planning,. financial planning,. management information system design. 11In this areas, the expert systems are mainly used for : => Interpretation, => Prediction, => Diagnosis, => Planning, => Monitoring, => Debugging, => Repair, => Scheduling, => Maintenance Expert systems provide industrial engineers with a powerful tool for problem solving. Expert systems can serve as an aid to decision making, as a consultant to model problems, perform analysis and in some cases serve as tutors to assist in learning and improving performance of industrial engineering. The expert system designed in this thesis, to solve a transportation problem shows how intelligent systems accelarate decision making process in an Industrial Engineering area. The expert system acquires data by asking series of questions to end user and by using these data it arrives to the conclusion. The aim of this expert system is to calculate total cost and transportation type according to the customer's requirements. A company in this expert system design, is selling computer peripherals. Firstly,“the expert system asks the region whwre the customer is located. There are four different sales regions named 'Region A', 'Region B', 'Region C, 'Region D'. The second question is about the goods to be shipped to the specified region. End user can select any different types of goods. Expert system asks end user for the amount of goods to be shipped. The next question is about the delivery time which can be ”Within One week', Within two weeks', "Within three weeks2. xixFinally end user must decide if freight insurance is required. As a result, expert system arrives the conclusions. Total transportation cost, weight of goods and transportation type are displayed. Benefits of using expert systems, in Industrial Engineering is to solve problems which include uncertanity factors and expert domain knowledge. In this thesis, designed expert system interacts with other databases and spreatsheets. So uncertanity factors that can not be modeled, can be easily solved by expert systems. EXSYS Professional 3.0 expert system development software that is used is evaluation version. So evaluation version does not contain all the modules that is in the full package. The knowledge base of evaluation version has a limited number of capacity. More complex and detailed expert systems can be written with full a package. Here, the aim of the model designed is to explain expert system technology and how intelligent systems can be easily used in a company. With the EXSYS shell, designed expert system will help the decision makers to choose the route and the cost of different products to different customers. Expert system technology offers opportunities to the blue collar workers, to take more effective decisions with the use of new technology. As the managerial systems change towards giving more responsibilities to shop-floor workers, new intelligent systems are designed. xv