Concept of mis and a design study for a small-scale company
- Tez No: 34085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE DURUİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Çağımıza damgasını vuran en önemli kavram şüphesiz ki bilgidir. Hızlı teknolojik gelişmelerin dünyamızı şekillendirdiği ölçüde bilgiye bağımlılık ta artmaya başlamıştır. Bu bağımlılığın şüphesiz ki ekonomik askeri ve politik bedeli çok ağır ödenmektedir. Gelecekte bu daha da ağır hale gelecektir. Bu yüzden bilgiye öz kaynaklarla erişim ve yine verinin öz kaynaklarla işlenmesi hergeçen gün daha önemli bir hale gelmeye başlamıştır. Çağımıza da adını veren bilginin ne olduğunu kavramsal olarak iyi anlamak ve bilgi üreten sistemleri kendi ihtiyaçlarımıza göre tasarlamak gelecekte varlığımızı sürdürmemizde en büyük dayanak olacaktır. Doğru karar almamızı sağlayan bilgiyi ihtiyacımıza uygun doğruluk, biçim ve zamanında temini Yönetim Bilişim Sistemlerinin ilgi alanına girmektedir. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler Yönetim Bilişim Sistemlerinin de bilgisayarlaşmasını sağlamış ve adeta bütünleşmişlerdir. Gerek bilgiyi gerekse veriyi işleyen bütün teknik, model ve disiplinler Yönetim Bilişim Sistemlerinin teorisini oluşturmuşlardır. Yöneylem Araştırması. İstatistik, Yönetim Muhasebesi, Sayısal Teknikler bütün bunların hepsi karar alıcıların doğru karar almalarını sağlamaya dönük method ve teknikleri sağlayarak bilginin uygun içerik ve biçimde doğru olarak elde edilmesinde birer araç görevi görürler. Günümüzde buna önemli bir boyut daha eklenmiştir. Bu da zamandır. Bilginin zamanında kullanıcının hizmetine sunulmasi her sevyede karar verici için stratejik bir avantaja dönüşmüştür. Başlangıçta çok geniş bir yelpazeye dağılan YBS (Yönetim Bilişim Sistemleri) bir sosyoteknik sistem olmasına karşın, KDS (Karar Destek Sistemleri) ve Uzman Sistemler gibi daha teknik dallara ayrılmaya başlamıştır. Ancak sistem tasarlamanın karmaşıklığı ve üst sistemlerle olan uyumunun sağlanma zorunluluğu YBS lerini stratejik se\yede ele almamızı gerekli kılmaktadır. Bütün alt sistemlerin birbirleriyle uyumunun sağlanma zorunluluğu ve tasarlanan her sistemde insan öğesinin dikkate alınma gereği onu daha da karmaşık hale getirmiştir. Bu yüzden GST (Genel Sistem Teorisi) ve Sibernetik kavramlarla karmaşık yapı kısmen daha anlaşılır hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu özellikler YBS lerine disiplinlerarası bir özellik kazandırır. Yeni teknolojiler zaman ve hızda büyük avantajlar sağlamasına karşın aynı zamanda bir zayıflık la doğurmaktadır. Bu zayıflık güvenliktir. Elde edilen bilgilerin korunması artan hız ve erişimle doğru orantılı violarak güvenlik problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bilginin bir silah olmaya başlaması gelecekte sistem güvenliğini daha da belirgin şekilde ön plana çıkaracaktır. Dolayısı ile geleceğin rekabet ortamında ayakta durabilenler kendi sistemini amaçlarına en uygun şekilde tasarlayıp üst sisteme güvenlikli entegre olabilenlerin olacaktır. Bu araştırma Türkiye'de İstanbul'da Bilgisayar sistemleri pazarlayan ve bir Amerikan firmasının da temsilciliğini yapan bir firmada yapılmıştır. Özellikle böyle bir sektörde faaliyet gösteren bir firma seçilmesinin maksadı yeni teknolojiyle içice olması ve yeniliklere açık olmasıdır. Araştırmada, yeni teknolojilere sahip olmanın yanında belkidc ondan daha önemli bir hususun varlığı dikkat çekmiştir. O da sahip olunan teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun etkin bir kullanımın gerektirdiği altyapının üstün teknolojiye sahip olmaktan çok daha önemli olduğunun anlaşılması olmuştur. Bu altyapının temci unsurları firma içi eğitim, bilimsel yönetim ve uygun sistemdir. Firmanın gelişmiş bilgisayar sistemlerini pazarlamasına rağmen sahip olduğu bu donanımdan etkin istifade edememesinin nedenleri arasında yöneticilerin doğru ve zamanında karar almalarını sağlayıcı etkin bir bilgi sistemine sahip olamamaları gösterilebilir. Yöneticinin sağlıklı karar almasına yardımcı olacak bir sistem tasarlarken şu aşamalardan geçilmiştir; a. Mevcut sistem incelenmiş ve sorunların neler olduğu bulunmaya çalışılmıştır, b. Karar almada önemi bulunan temel aktiviteler firma yöneticileri ile görüşülerek tespit edilmiştir, c. Sistem geliştirme aşamaları izlenerek karar alma esnasında gerekli bilgileri yöneticiye zamanında sunabilecek bir KDS oluşturulmaya çalışılmıştır. VIIŞirket yöneticisi ile yapılan görüşmelerin firmanın daha verimli çalışması için yapmakta oldukları firma içi düzenlemelere şu katkıları sağlamıştır: 1. Sorunun daha iyi anlaşılmasına, 2. Şirketin sahip olduğu kaynakların etkin kullanımı için şirket amaçlarına uygun bir sistemin gerekliliğinin anlaşılmasına, 3. Yöneticinin karar alma sürecinde daha uygun şartların sağlanmasında alınacak tedbirlerin belirlenmesinde faydalı olmuştur. Bu çalışmanın bazı kısıtlan ise şunlar olmuştur; 1. Şirket yöneticileri kendilerince önemli saydıkları bilgileri vermekte isteksiz olmuşlardır, 2. Şirketin ancak çok temci ve hayati faaliyetleri incelenebilmiş, daha teknik ve ayrıntılı inceleme birinci maddede belirtilen nedenlerden dolayı yapılamamıştır, 3. Şirket için tasarlanan sistem sadece teklif aşamasında kalmış, gerçekleştirme, test edilme ve değerlendirme aşamaları uygulanmamıştır. Vlll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important concept is information which gives its own name to our age. Due to technological changes our information dependency increases as the technology develops. This dependency has become to play an important role in our military, political and economic life. Decreasing dependency depends on how we access information, manage it and use it by our national resources, but in an effective system that provides timely, reliable and accurate information. In this thesis a design study for a small-scale company has been made to increase efficiency, effectiveness, and productivity of company under the concepts of MIS. Today's changing environment, information is becoming a strategic resource. All the techniques, technologies and disciplines are included in MIS concept, however it refers mostly traditional information systems, many researchers today regard“ MIS ”as an envolving umbrella concept that covers a wide range of systems. In this thesis, it has been examined the different factors which must be considered in a design study for a small-scale company. To design a system is very complex process and every Information System is a socio-technical system. System development strategies play a vital role to decrease this complexity and to choose the best strategy has become one major process for successful design of a system which is used to make better decisions.