Fibromiyalji sendromlu kadınlarda hastalık şiddeti ile stresle başa çıkma tarzları, kendilik algısı, dürtüsellik, algıladıkları sosyal destek ve psikopatolojinin ilişkisi
The relationship between severity of disease with ways of coping styles, self-perception, impulsivity, perceived social support and psychopathology in women with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 340896
  2. Yazar: ŞEYMA SELEN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEÇİL ÖZEN ALDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Fibromiyalji Sendromu (FMS) yaygın ağrı, fiziksel ve ruhsal belirtiler ile karakterize, etyolojisi halen aydınlatılamamış, patogenezi tam olarak açıklanamayan kas ?iskelet sistemi rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Ancak hastaların ağrıyla ilgili davranış ve şikayetlerinin genelde doku hasarı ile orantılı olmaması; anksiyete, depresyon ve somatik yakınmalar gibi kişinin ruhsal durumuyla şikayetlerinin ilişkili olması nedeniyle psikosomatik hastalıklar içinde ele alınmakta ve psikiyatri hekimlerine sıklıkla konsulte edilmektedir. FMS?nin yorgunluk ve bilişsel bozukluk gibi bulgularının 2010 yılında yeni tanı ölçütlerine dahil edilmesiyle de bu sendromun depresyon, anksiyete, aleksitimi gibi yaşam kalitesinin psikiyatrik bileşenleri ile ilişkili olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. Bu bağlamda FMS?nin psikiyatrik yönüne vurgu yapan çalışmaların ışığında FMS?li hastalarda stresle başa çıkma tarzları, kendilik algısı, algıladıkları sosyal destek, dürtüsellik ve genel psikopatoloji ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin birlikte değerlendirilmesinin hastalığın tam olarak aydınlatılmamış etyolojisinin ve psikiyatrik yönünün anlaşılmasına dolaylı olarak da tedavisinin düzenlenmesine katkı sağlayacağını varsayıyoruz. Amaç: Bu çalışmada öncelikle FMS? li hastaların hastalıktan etkilenme şiddeti ile stresle başa çıkma tarzları, dürtüsellik, kendilik algısı, algıladıkları sosyal destek, aleksitimi ve genel psikopatoloji arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Ayrıca FMS? deki aleksitiminin dürtüsellikle ilişkisini incelemeyi planladık. Yöntem: Çalışmamıza FTR uzmanı tarafından FMS tanısı konan 55 kişi ve 43 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 98 kadın katılımcı alındı. Çalışmaya katılan FMS ve kontrol grubundaki gönüllülerin hepsine klinisyen tarafından ilk görüşmede SCID-I uygulandı. Gönüllü katılımcıların kendileri tarafından doldurulması için sosyodemografik veri formu, stresle başa çıkma tarzları ölçeği (SBTÖ), sosyal karşılaştırma ölçeği (SKÖ), çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği (ÇBASDÖ), Barrat dürütüsellik ölçeği ( BIS-11), Toronto aleksitimi ölçeği (TAÖ), Beck depresyon ölçeği ve beck anksiyete ölçeği verildi. Bulgular: FMS grubunun pasif stresle başa çıkma tarzı, toplam aleksitimi, toplam dürtüsellik, depresyon ve anksiyete puanları kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı. Algıladıkları sosyal destek, kendilik algıları puanları anlamlı derecede daha düşük saptandı. Korelasyon analizleri sonucu dürtüsellik ile kendine güvenli başa çıkma negatif yönde ilişkili, dürtüsellik ile çaresiz başa çıkma ve aleksitimi ise pozitif yönde ilişkili saptandı. Yapılan regresyon analizleri sonucunda duygudurumdan arındırılmış alekstiminin de dürtüselliği yordadığı saptandı. Sonuç: FMS gibi psikosomatik hastalığı olan kişiler yeteri kadar tanıyıp, ifade edemedikleri duygularını; zaman zaman dürtüsel bir şekilde ifade ediyor olabilirler. FMS hastalarının takibi ve tedavisi planlanırken hastaların psikiyatrik eş tanı oranı göz önüne alınmalıdır. Ayrıca FMS hastalarında aleksitiminin artmasının dürtüsel özellikleri yordadığı ve bununda hastaların başa çıkma tarzlarını etkiliyor olabileceği göz önüne alınarak, hastaların depresyon, anksiyete yanında dürtüselliklerine de dikkat edilerek farmakolojik ve nonfarmakolojik tedavileri gözden geçirilebilir.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Fibromyalgia Syndrome (FMS) is a common pain, characterized by physical and mental symptoms, etiology cannot be clarified, the exact pathogenesis of disease is defined as unexplained muscle-skeletal system. However, it was not proportional to the tissue damage often associated with the pain behavior, because of complaints are like anxiety, depression, and somatic complaints related to dealt with in such person's mental state psychosomatic diseases and psychiatric physicians are often consulted. FMS symptoms, such as fatigue and cognitive impairment in 2010 by the inclusion of the new diagnostic criteria for this syndrome of depression, anxiety, alexithymia is associated with the components, such as the quality of life of psychiatric was emphasized once again. This regard in the light of studies in patients with FM which emphasized the psychiatric aspects of coping styles, self-perception, perceived social support, impulsivity, and general psychopathology, with the evaluation of the relationship between disease severity and etiology of the disease and psychiatric aspect of a full understanding of the illuminated indirectly assume that treatment will contribute to the organization. Objective: In this study, firstly in FMS patient?s we aimed to investigate relationship between disease severity and ways of coping with stres, impulsivity, self-perception, perceived social support, alexithymia and general psychopathology. Also FMS 'aimed to investigate the relationship between alexithymia impulsivity. Methods: The study included 55 people diagnosed with FMS by FTR physician and a control group consisting of 43 people, including a total of 98 participants were women. FMS to all the volunteers participating in the study and control groups were performed by the clinician at the first meeting SCID-I. Sociodemographic data form to be filled by the participants themselves, Ways of coping inventory (WCI), Social Comparison Scale (SCS), a multi-dimensional scale of perceived social support (MSPSS), Barrat impulsivity Scale (BIS-11), Toronto Alexithymia Scale (TAS ), Beck depression Inventory and the Beck Anxiety Inventory was given. Results:FMS patient?s passive coping style, the total alexithymia, total impulsivity, depression, and anxiety scores were fixed higher than the control group significantly. Perceived social support, self-perception scores were fixed significantly lower.The result of the correlation analyzes, those were associated that the relationship with impulsivity and confident to cope negatively, the relationship with the impulsivity and the helpless coping and alexithymia positively. It is figured out that alexithymia purged from mood also predicts impulsivity by the regression analysis. Conclusion:People with psychosomatic diseases such as FMS may time to time refer their feelings, which they can not Express and recognize enough but can in an impulsive manner. The rate of psychiatric comorbidity should be considered while planning the treatment and following-up the FMS patients. Furthermore taking into considerations the fact that increasing of alexithymia in FMS patients predicts the impulsive features which may impact on their way of coping with disease itself, their pharmacologic and nonpharmacologic treatment can be reviewed with an attention to their impulsivities in addition to depression and anxiety.