Seboreik dermatitli hastalarda dış kulak yolu florası ve pH değişiminin incelenmesi
Investigation of external ear canal flora and pH changes in patients with seborrheic dermatitis
- Tez No: 340910
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ:Seboreik dermatitli hastalarda dış kulak yolu florası ve pH değişiminin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz ve Dermatoloji Ana Bilim Dalı polikliniğine başvuran 25 SD'li hasta (9 erkek, 16 kadın) ve 20 sağlıklı kontrol (10 E, 10 K) grubu ele alındı. Hastaların dış kulak yolu florası mikrobiyoloji laboratuarına gönderilen kültür çubukları yardımıyla ve dış kulak yolu pH'ı ise yüzey pH metre ile ölçülerek değerlendirildi. BULGULAR: SD hasta grubundaki 10 hastada (2 E,8 B) üreme olmadı. Sağlıklı kontrol grubundaki 10 hastada (4 E,6 B) üreme olmadı.Seboreik dermatitli hasta grubundaki 15 hastada (7 E,8 B) koagülaz negatif stafilokoklar ve difteroid basiller yani normal flora elemanları üredi. Sağlıklı kontrol grubundaki 10 hastada ise (6 e,4 B) koagülaz negatif stafilokoklar ve difteroid basiller yani normal flora elemanları üredi. Seboreik dermatitli hasta grubunun kültürde pH değerleri 4,17 ve 4,89 arasında değişmekte olup pH değerleri ortalaması 4.47±0,2 olarak değerlendirildi. Sağlıklı kontrol grubundaki bireylerin pH değerleri 4,33 ve 4,94 arasında değişmekte olup pH değerleri ortalaması 4.63±0,2 olarak değerlendirildi. SONUÇ: Bu çalışmada seboreik dermatit hastalığının dış kulak yolu florası ve pH değeri üzerine etkisi olmadığı tesbit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Seboreik dermatit, dış kulak yolu florası, dış kulak yolu pH
Özet (Çeviri)
BACKROUND AND AIM: We aimed to investigate the change of external auditory canal flora and pH in SD. MATERIALS AND METHOD: In this study we included 25 (9 males and 16 females) patients and 20 (10 M and 10 F) healthy control group who applied to the outpatient clinic of the University of Atatürk department of ENT(ear nose throat) and Dermatology. Samples were taken from the patients and healthy control group from external auditory canal for the culture. pH values of external auditory canal of both patients and healthy control group is measured by skin pH meter. FINDINGS: There is no isolated microorganisms in culture of external auditory canal of 10 patients of sd and 10 person in healthy control group.The bacteriology of normal flora of external auditory canal (coagulase - staphylococci, diphtheroid bacilli) are isolated in the culture of 15 patients of sd and 10 person in healthy control group. The average of pH value of the patients of sd is about 4.47±0,2. The average of pH value of the healthy control group is about 4.63±0,2. CONCLUSION: In this study we saw that SD doesn't change the normal flora and pH value of external auditory canal. KEYWORDS: Seborrheic dermatitis, external auditory canal flora, external auditory canal pH