Comparison of thermal sterilization and high hydrostatic pressure-hhp on furan formation, microbial and nutritional quality in commercial baby foods
Ticari bebek mamalarında furan oluşumu, mikrobiyal ve besinsel kalite parametreleri üzerinden ısıl sterilizasyon ve yüksek hidrostatik basınç uygulamalarının karşılaştırılması
- Tez No: 340949
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİ ALPAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lipofil bir bulaşan olan ve gıdalarda ısıtma işlemi sırasında ortaya çıkan furan, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından ?insan için kanserojen olabilir? şeklinde sınıflandırıldığından, bebek mamalarında bir tehlike olarak dikkat çekmektedir. Bu nedenle, bebek mamalarında bu maddenin analizi büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmanın amacı furan oluşumuna mahal verilmeden bebek mamalarının yüksek hidrostatik basınçla (YHB) sterilize edilebileceğini kanıtlamaktır. İlk olarak, iki bebek maması türüne, 200, 300, 400 MPa, 25oC, 35 oC, 45 oC `de ve 5, 10, 15 dakika sürelerince yüksek hidrostatik basınç uygulaması gerçekleştirilmiştir. İkinci kısımda toplam mezofil aerob bakteri sayımı ve toplam küf ve maya sayımı analizleri yapılmıştır. Yaklaşık 6 logaritmik birimlik azalma her iki bebek maması türünde, her iki mikroorganizma için gözlemlenmiştir. Üçüncü olarak, basınçlanan örneklerdeki furan miktarı GC-MS ile 0.1 ng/g olarak belirlenmiştir. Daha sonra mikrobiyal azalma ve furan miktarı bir arada değerlendirilerek, YHB işleminin optimum parametreleri 400 MPa-45 oC ve 15 dakika olarak belirlenmiştir. Buna müteakip olarak belirlenen bu optimum parametrelerle YHB uygulanan örneklerin raf ömrü meyve bazlı bebek mamaları için 14 gün, sebze bazlı bebek mamaları içinse 21 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Furan, which is a lipophilic contaminant and formed during heating process in foods, has been pointed out as a danger in baby foods since it has been classified as ?possibly carcinogenic to human? by IARC (International Agency for Research on Cancer). Hence, a great concern has been addressed to the analysis of this substance in baby foods. This study aims to prove that sterilization of baby foods is possible by high hydrostatic pressure (HHP) without allowing the formation of furan. Firstly, HHP treatments to two types of baby foods such as vegetable based baby food and fruit and cereal based baby food at 200, 300, 400 MPa, at 25oC, 35 oC, 45 oC for 5, 10, 15 minutes were performed. Secondly, microbiological assays such as total mesophilic aerobic bacteria count (TMAB) and total yeast and mold (TYM) count were executed. Approximately, 6 log reduction in TMAB and TYM were seen in both types of baby foods at 400 MPa-45oC-15 min. Thirdly, furan amount in pressurized samples, which was lower than 0.1ng/g, was determined by GC-MS for both types of pressurized baby food samples Then, optimum parameters of HHP process in the manner of microbial reduction were specified as 400 MPa- 45oC-15 min when microbial reduction and furan amount both considered. Subsequently, shelf life of the HHP-treated samples with these optimum parameters was determined as 14 days for fruit based and 21 days for vegetable based baby food.